Członek zarządu prokurentem
Pytanie:
"Zaistniała następująca sytuacja. Uchwałą zarządu został powołany wspólnik sp. z o.o. w organizacji na samoistnego prokurenta. Prokurent ten poza zgłoszeniem spółki o nadanie regonu oraz NIP spółki nie wykonał żadnej czynności na rzecz i w imieniu spółki. Obecnie poprzez uprawnione biuro rachunkowe zgłaszamy spółkę do KRS. Rozważamy możliwość powołania prokurenta także do zarządu spółki. Czy w opisanej sytuacji celowe i możliwe jest powołanie prokurenta do zarządu spółki, aby mógł do czasu rejestracji spółki w KRS reprezentować spółkę na podstawie aktu założycielskiego (prezes zarządu lub wiceprezes zarządu lub każdy członek zarządu jednoosobowo)?"
Odpowiedź prawnika: Członek zarządu prokurentem
W pierwszej kolejności należy rozważyć kwestię czy dopuszczalne jest łączenie funkcji członka zarządu i prokurenta w jednej osobie. Kwestia ta wywołuje wiele rozbieżności i reprezentowane są trzy stanowiska:
- ustanowienie członka zarządu prokurentem jest niedopuszczalne,
- ustanowienie członka zarządu prokurentem jest dopuszczalne,
- ustanowienie członka zarządu prokurentem jest dopuszczalne, jeżeli umowa spółki dopuszcza taką możliwość.
W kwestii dopuszczalności powoływania członka zarządu spółki prokurentem zapadło wiele sprzecznych wyroków sądu. W wyniku rozbieżnośći poglądów w doktrynie i orzecznictwie sądów Sąd Najwyższy w dniu 23.08.2006 r. wydał uchwałę (sygn. akt III CZP 68/06), w której dopuścił możliwość powołania członka zarządu na prokurenta. Żaden przepis nie zabrania pełnienia funkcji prokurenta przez członka zarządu. Argument obchodzenia przepisów o reprezentacji spółki nie był w ocenie Sądu Najwyższego przekonujący.
Nie ma przeszkód, aby wspólnicy powołali kolejnego członka zarządu (jeżeli umowa spółki nie zawiera limitu liczby osób mogących być powołanymi jako członkowie zarządu). Jeśli Państwa zamiarem jest, by ta osoba samodzielnie reprezentowała spółkę z o.o. w organizacji, umowa spółki musiałaby zawierać zapis, iż obowiązuje jednoosobowa reprezentacja. Kodeks spółek handlowych przewiduje, iż spółkę może reprezentować dwóch członków zarządu. Jeśli brak odmiennej regulacji w umowie, to w zasadzie niecelowe jest powoływanie tej osoby do zarządu. Natomiast celowe to będzie, jeśli chcą Państwo, by osoba ta reprezentowała spółkę, choćby łącznie z innym członkiem zarządu. Ponadto przypominamy, że nie może reprezentować jednoosobowej spółki z o.o. w organizacji jedyny wspólnik.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?