Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej.

Pytanie:

"Małżeństwo posiadało mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Obecnie notarialnie własność mieszkania została wyodrębniona i małżonkowie zostali samoistnymi właścicielami (sami będą opłacać podatek od nieruchomości). Czy w tej sytuacji wygasa członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej, czy małżonkowie mogą ewentualnie z członkostwa zrezygnować na swój wniosek czy nadal pozostaną członkami spółdzielni? "

Odpowiedź prawnika: Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej.

Co do zasady z przepisów nie wynika, iż przekształcenie prawa spółdzielczego w odrębną własność lokalu powoduje wygaśnięcie bądź automatyczną utratę członkostwa w spółdzielni.

Zgodnie z Art. 24. § 1 prawa spółdzielczego: Spółdzielnia może rozwiązać stosunek członkostwa tylko przez wykluczenie albo wykreślenie członka.

Przy czym statut spółdzielni powinien przewidywać przypadki, w których takie wykluczenie bądź wykreślenie może nastąpić (takim przypadkiem może teoretycznie być także przekształcenie prawa spółdzielczego w odrębną własność).

Oczywiście dopuszczalne jest także wystąpienie ze spółdzielni przez posiadacza odrębnej własności lokalu przekształcone z prawa spółdzielczego (spółdzielnia jest formą dobrowolnego zrzeszenia ludzi, można z niej wystąpić).

Co więcej art. 4 ustęp 4 wskazanej wyżej ustawy wskazuje wprost jakie są obowiązki właściciela lokalu niebędącego członkiem spółdzielni mieszkaniowej (a zatem ustawodawca wyraźnie dopuszcza istnienie takiej sytuacji, że w budynku należącym niegdyś wyłącznie do spółdzielni odrębne lokale należeć będą do osób, nie będących członkami spółdzielni): 

Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

Sama procedura wystąpienia powinna zostać sprecyzowana w statucie spółdzielni.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • irek 2011-12-14 13:55:17

    Jakie z tego powodu mogą być zalety czy też wady? Prawa i obowiązki wypływające z nie członkowstwa w spóldzielni, np. spłata ewentualnych długów spółdzielni, (mieszkanie pełna własność) bo to czy można nie byc członkiem to wiadomo sprawa oczywista nie ma przymusu przy mieszkaniu pełna własność.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika