Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej współwłaściciela mieszkania
Pytanie:
"Witam. Dziadek niedługo podaruje mi udział w swoim własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu. Tym samym stanę się współwłaścicielem tego prawa. Czy będę mógł wtedy zostać członkiem spółdzielni mieszkaniowej?"
Odpowiedź prawnika: Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej współwłaściciela mieszkania
Pomimo że nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie musi już uzyskiwać członkostwa w spółdzielni, aby doprowadzić do skutecznego przejścia na siebie tego prawa może on oczywiście z takim wnioskiem wystąpić, a nawet przysługuje mu w tym kierunku roszczenie (art. 17 z ind. 1 ust. 6 ustawy o spółdzielni mieszkaniowej). Przepisy u.s.m. nie przewidują żadnego terminu, w ciągu którego nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu winien złożyć deklarację członkowską, z czego należy wyprowadzić wniosek, że jest to możliwe w każdym czasie, także długo po nabyciu prawa. Roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni przysługuje przy tym nie tylko nabywcy, który prawo swoje uzyskał od członka, ale również osobie nabywającej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu od osoby nie będącej członkiem. Jeżeli spółdzielnia wbrew obowiązującemu prawu odmówi przyjęcia w poczet członków osoby, która spełnia warunki statutowe i posiada roszczenie o nabycie członkostwa, dniem nabycia członkostwa przez taką osobę będzie dzień uprawomocnienia się orzeczenia (wyroku) sądu zapadłego w procesie wytoczonym spółdzielni przez nabywcę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.Powyższe uwagi odnoszą się odpowiednio do przypadków nabycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu. Skuteczność takiej czynności nie jest zatem uzależniona od uzyskania przez nabywcę członkostwa w spółdzielni. Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia roszczenia o nabycie członkostwa w spółdzielni. Pamiętać trzeba o zasadzie, że tylko jeden ze współuprawnionych może być członkiem spółdzielni (jedyny wyjątek uczyniono dla małżonków - art. 3 ust. 5 u.s.m.). Nabywca udziału może więc uzyskać członkostwo tylko wtedy, gdy żaden z pozostałych współuprawnionych go nie posiada. Należy przyjąć, że jeśli tylko jeden ze współuprawnionych nabywców udziałów zgłasza chęć nabycia członkostwa, to stosuje się do niego art. 17 z ind. 1 ust. 6 u.s.m.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?