Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przypadku śmierci osoby posiadającej prawo do świadczeń emerytalnych osoby mu bliskie mogą ubiegać się o rentę rodzinną (art. 65 ust. 1 i nast. ustawy z dnia o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dalej u.e.r.). Do renty rodzinnej uprawnieni są członkowie rodziny wyczerpująco wskazani w art. 67 u.e.r.:
1. Dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione: a) do ukończenia 16 lat,
2. Przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, jeżeli spełniają warunki określone w punkcie pierwszym, a ponadto:
W związku z powyższym, może Pan ustalić na powyższej zasadzie przysługuje Panu prawo do renty po rodzicach. Jeżeli spełnia Pan powyższe przesłanki należy złożyć wniosek o świadczenie w jednostce ZUS. Dodatkowo, w związku ze śmiercią osoby ubezpieczonej, możliwe jest nabycie prawa do zasiłku pogrzebowego, zgodnie z art. 77 ust. 1 i nast. u.e.r. Przysługuje on osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Jeżeli koszty te poniósł członek rodziny osoby zmarłej, należący zgodnie z art. 77 ust. 2 u.e.r. do kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej (m.in. dzieci), to zasiłek ten przysługuje w maksymalnej wysokości wynoszącej 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione (art. 79 u.e.r.). Kwotę zasiłku pogrzebowego ogłasza Prezes ZUS w „Monitorze Polskim” w terminie do 14-go dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego.