e-prawnik.pl Porady prawne

Czy Wspólnota Mieszkaniowa może prowadzićdziałalność gospodarczą

Pytanie:

Istnieje Wspólnota Mieszkaniowa, zdecydowanie większa część właścicieli lokali kupiła swoje lokale z myślą o zainwestowaniu środków i uruchomieniu działalności wynajmowanie okazjonalne apartamentów na zasadach hotelowych-pensjonatowych. Pojawił się pomysł aby to robić wspólnie w ramach Wspólnoty Mieszkaniowej. Oczywiście wszyscy liczą się z tym, że miało by to być z zachowaniem wszelkich zasad i przepisów o rejestracji działalności i przepisów podatkowych. Ustawa o własności lokali art.6 mówi, że wspólnota może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana. W świetle tego przepisu WM nie jest osobą prawną ale nabywa takie prawa, co wg mnie daje jej taką możliwość. 1) Czy Wspólnota Mieszkaniowa w przypadku podjęcia uchwały może się zarejestrować jako przedsiębiorca i prowadzić działalność gospodarczą jaką opisano w \"opis sytuacji\" 2) Jeżeli tak to w jakiej formie mogło by to być 3) Jeżeli nie - to czy istnieje jakieś inne rozwiązanie aby to robić w ramach Wspólnoty Mieszkaniowej

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Czy Wspólnota Mieszkaniowa może prowadzićdziałalność gospodarczą

19.1.2011

Wprawdzie wspólnota mieszkaniowa zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana, wspólnota nie może jednakże zarejestrować się jako przedsiębiorca. Ewidencja działalności gospodarczej jest bowiem przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Natomiast w KRS można zarejestrować podmioty wyszczególnione w ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym m.in. spółki jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne. Wśród podmiotów tych nie ma wspólnot mieszkaniowych.

W naszej ocenie dobrym rozwiązaniem byłoby założenie spółki przez właścicieli lokali, którzy są zainteresowani prowadzeniem takiej działalności gospodarczej. Należy pamiętać o tym, że w stosunku do nieruchomości wspólnej (grunt oraz te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali) na korzystanie z niej w ramach działalności gospodarczej musieliby wyrazić zgodę także pozostali członkowie wspólnoty.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ