Czynsz i opłaty za mieszkanie własnościowe

Pytanie:

"Czy właściciel mieszkania własnościowego wykupionego od gminy, oprócz stałych opłat eksploatacyjnych (gaz, prąd, woda, śmieci), funduszu remontowego i podatku od nieruchomości musi płacić czynsz lub wnosić jakiekolwiek inne opłaty związane z faktem zamieszkiwania i posiadania lokalu? Jeśli tak, to jakie i z czego to wynika?"

Odpowiedź prawnika: Czynsz i opłaty za mieszkanie własnościowe

Niestety tak. Właściciel wykupionego mieszkania tworzy bowiem wraz z innymi właścicielami oraz gminą wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota ta zwykle powierza zarząd nieruchomości wspólnej ustanowionemu zarządcy - osobie fizycznej, a częściej prawnej. Osoby wykupujące mieszkania z mocy prawa podlegają ustalonemu uprzednio sposobowi zarządu nieruchomością. Właściciele mieszkań obowiązani są do pokrywania kosztów zarządu, na które składają się w szczególności: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostarczane media odnoszące się do wspólnej części nieruchomości (np. oświetlenie i ogrzewanie klatki schodowej i piwnic), ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publiczno - prawne, wydatki na utrzymanie porządku i czystości, wynagrodzenie zarządcy itp. Obowiązki te wynikają z Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. (Dz. U. Nr 65 poz. 388 z późn. zmianami). W niedługim czasie umieścimy w serwisie stosowną poradę na ten temat.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Emilia 2022-11-13 00:32:47

    Jeśli kupiłam mieszkanie własnościowe to dlaczego za38m2 mam płacić 360zl wiem śmieci, ogrzewanie ale są liczniki woda, gaz oświetlenie klatki domofon piwnica 1.60 w które ścianki są obite folia coś to nie jest ok

  • prezes 2022-06-30 13:54:10

    nie wiem dlaczego skupiamy się na czynszu !!! czynsz ma wiele składników miedzy innymi = wywóz nieczystości - fundusz remontowy ITD. a podstawowy to EKSPLATACJA I TUTAJ JEST CHYBA PROBLEM bo np. moje M 3 metrów 48m własnościowe z wykupionym gruntem oraz Księgą Wieczysta , spółdzielnia pobiera za metr kwadratowy 2,5 zł ( dlaczego ? złodziejstwo w biały dzień ) 120zł haraczu idzie na prezesa BEZ JEGO INWESTYCJI ZŁODZIEJSTWO CZY NIE

  • B.M. 2012-02-24 18:34:44

    Czy w takiej sytuacji jak w/w istnieje możliwość odzyskania podwójnie zapłaconego podatku od nieruchomości?

  • B.M. 2012-02-24 18:24:13

    Mam pytanie w tym samym zakresie. Mając mieszkanie własnościowe, wykupione od spółdzielni opłacam roczny podatek od nieruchomości w Urzędzie Gminy. Czy muszę w takim razie dodatkowo jeszcze co miesiąc opłacać na rzecz spółdzielni ten sam podatek od nieruchomości? Jeśli tak, dlaczego? Czym nie ma jakiejś możliwości uniknięcia podwójnego opłacania tegoż podatku? Jak narazie według UG wychodzi na to, że właściciel mieszkania musi ponosić dwukrotnie ten sam koszt, za ten sam podatek od nieruchomości? Przecież to normalne złodziejstwo.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika