Darowzina dla gminy
Pytanie:
"Właścicielka lokalu prywatnego chce w formie darowizny przekazać swoją własność gminie. W zamian oczekuje od gminy możliwości podpisania z nią umowy najmu lokalu socjalnego. Czy gmina może wykonać przedmiotową transakcje, tzn. przyjąć darowiznę i zawrzeć umowę najmu lokalu. "
Odpowiedź prawnika: Darowzina dla gminy
Co do zasady osoba prywatna może przekazać nieruchomośc na rzecz gminy w formie darowizny (art. 888 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny, dalej KC). Darowizna taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 890 § 2 w zw. z art. 158 KC). W umowie darowizny może znajdować się polecenie nakładające na obdarowanego obowiązek określonego działania które nie czyni obdarowanego zobowiązanym ale które, daje darczyńcy podstawę do żądania wypełniania polecenia.
Zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego może nastąpić jednak tylko na warunkach określonych w Ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W ustawie tej przewidziane są określone warunki przyznania lokalu socjalnego. W szczególności przyznanie następuje w orzeczeniu sądu dotyczącym opróżnienia lokalu (eksmisji) w sytuacji gdy osoba nie ma tytułu prawnego do lokalu i jej dochody nie przekraczają wysokości określonej w uchwale Rady Gminy (art. 23 ust. 2). W związku z powyższym nie ma możliwości arbitralnego przyznania lokalu socjalnego jako wykonanie polecenia zawartego w umowie darowizny czy jako innej formy "wynagrodzenia" za dokonanie darowizny na rzecz gminy gdyż, aby lokal socjalny mógł być przyznany potrzebne jest spełnienie dodatkowych warunków wynikajacych z ustawy o ochronie praw lokatorów.
l
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?