Definicja pojęcia osoby trzeciej

Pytanie:

"Czy możliwe jest podanie prawnej definicji wyrażenia - \"osoba trzecia\"?"

Odpowiedź prawnika: Definicja pojęcia osoby trzeciej

Podanie definicji osoby trzeciej uzależnione jest od aktu prawnego, w którym pojęcie takie występuje. W niektórych z ustaw definicja ta nie jest podana (np. w ordynacji podatkowej). Generalnie chodzi o osobę, która nie jest powiązana z żadną stroną stosunku prawnego. Tytułem przykładu można podać przepisy kodeksu cywilnego o przelewie wierzytelności. Przelew następuje pomiędzy wierzycielem, a właśnie osobą trzecią, która nie jest ani wierzycielem ani dłużnikiem podstawowego stosunku prawnego, z którego wynika wierzytelność.

Warto wskazać, że niektóre przepisy definiują pojęcie osoby bliskiej albo osoby najbliższej. Pojęcia te tym różnią się od pojęcia osoby trzeciej, że osoba bliska lub najbliższa jest w jakiś określony sposób powiązana z określoną osobą, wobec której znajdują zastosowanie przepisy ustawy. Przykładowo, w ustawie o gospodarce nieruchomościami znajdujemy definicję osoby bliskiej - należy przez to rozumieć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, małżonka, osoby przysposabiające i przysposobione oraz osobę, która pozostaje ze zbywcą faktycznie we wspólnym pożyciu. Natomiast kodeks karny definiuje pojęcie osoby najbliższej - jest to małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu.

Nie oznacza to, że osoba bliska nie może być osobą trzecią w stosunku do swojego krewnego. Przykładem niech będzie sprzedaż wierzytelności. Właściciel sklepu sprzedaje wierzytelność np. z tytułu niezapłaconej ceny za towar swojemu bratu, która mu służy względem kupującego. Mimo bliskości pokrewieństwa brat jest osobą trzecią dla stron stosunku umowy sprzedaży, gdyż nie łączy go ze stronami żaden stosunek. zostaje on nawiązany dopiero po zawarciu umowy sprzedaży wierzytelności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika