Dochodzenie należności zabezpieczonych wekslem

Pytanie:

"Pożyczyłem pewną kwotę pieniędzy znajomemu (powyżej 10.000 PLN). Umowa miała charakter ustny. Zabezpieczeniem pożyczki był weksel in blanco. Mijają już dwa lata i dłużnik nie oddaje mi pożyczonych pieniędzy. Jak można wyegzekwować dług i pewne zadośćuczynienie?"

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie należności zabezpieczonych wekslem

W tym wypadku należy zastosować się do treści porozumienia wekslowego, a więc do upoważnienia dłużnika do wypełnienia weksla in blanco przez wierzyciela. Porozumienie to mogło mieć również charakter ustny. Ważne są postanowienia stron podjęte w tym zakresie. Jeżeli nie postanowiono jak wypełnić niektóre pola weksla (jak np. termin płatności, sumę wekslową itd.), należy odnieść się do umowy pożyczki, na zabezpieczenie której wystawiony został weksel in blanco. Po prawidłowym wypełnieniu weksla (spełnienie wymagań formalnych przewidzianych w ustawie jest przesłanką ważności weksla), należy przedstawić go do zapłaty trasatowi (w przypadku weksla trasowanego) lub bezpośrednio dłużnikowi (w przypadku weksla własnego).

Prosimy o zapoznanie się z artykułami:

Jakie są sposoby realizacji weksla?

Jak poprawnie i skutecznie wypełnić weksel – czyli elementy składowe weksla

Co to jest weksel, czy i jak może on zabezpieczyć płatność?

Klauzule wekslowe – czyli co możesz dodatkowo zamieścić na wekslu?

W jaki sposób możesz szybko uzyskać wyrok przeciwko dłużnikowi? Nakaz zapłaty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika