Dochodzenie wynagrodzenia z umowy zlecenie
Pytanie:
"Do dnia 01.06.2005 pracowałem u wspomnianego wcześniej pracodawcy posiadając umowę o pracę - uległa ona rozwiązaniu, a ja pomimo tego na 2 - 3 kolejne dni zostałem w pracy aby przekazać moje obowiązki i powierzone zadania, obiecano mi za to umowę zlecenie i przelew na konto z tego tytułu - do tej pory nie dostałem wynagrodzenia - to już ponad 8 miesięcy - jakie mam prawa w tym przypadku?"
Odpowiedź prawnika: Dochodzenie wynagrodzenia z umowy zlecenie
Z treści pytania wynika, że wykonywanie pracy odbywało się po rozwiązaniu umowy o pracę na podstawie umowy zlecenia. Umowa zawarta została ustnie i określono, że wykonanie zlecenia odbędzie się za wynagrodzeniem. Wysokość wynagrodzenia nie została jednak określona. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.
W sytuacji, gdy dający zlecenie nie chce uregulować należności stronie pozostaje jedynie dochodzenie swych należności na drodze sądowej w drodze procesu przed sądem cywilnym a nie pracy. Roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju - to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom - przedawniają się z upływem lat dwóch.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?