Dopuszczenie do posiadania rzeczy wspólnej
Pytanie:
"Posiadam pół domu. Istnieje jedna księga wieczysta, wejście do domu jest wspólne. Od dłuższego czasu nie zamieszkuję tam. Pod moją nieobecność sąsiadka wymieniła drzwi i nie mam klucza do domu. Nie możemy się w tej kwestii dogadać, ponieważ powiedziała mi, że jak nie zapłacę za drzwi, to klucza nie dostanę. Poprosiłam ją o fakturę i chciałam uregulować zobowiązanie, ale nie mogę się doprosić, tylko słyszę, że ona 3000 zł zapłaciła i 3 dni sprzątała. Sprawdzałam w sklepie i te drzwi razem ze wstawieniem nie kosztują więcej, niż 1300 złotych. Dom podlega pod konserwatora zabytków, wcześniej drzwi miały 110 cm szerokości, dziś mają 80 cm i na dodatek nie mogę dostać się do domu, chyba że jest w domu akurat, to łaskawie mnie wpuści. Jak mogę tę sprawę rozwiązać? Czy sąsiadka wstawiając drzwi nie potrzebowała mojej zgody? Czy mogę wstawić drzwi w innym miejscu, np. tam, gdzie w chwili obecnej jest okno? Czy wstawiając drzwi muszę mieć pozwolenie na ich wstawienie? Gdzie mogę się poskarżyć?"
Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie do posiadania rzeczy wspólnej
Zakładamy, że jest Pani współwłaścicielką w 1/2 nieruchomości, na której stoi dom (własność samego budynku przedstawia się tak samo, jak gruntu, na którym stoi) i że między Panią a sąsiadką istnieje umowa o podziale domu do wyłącznego korzystania, przy czym z części domu (jak się domyślamy – z przedpokoju) korzysta zarówno Pani, jak i sąsiadka.
Na wstawienie nowych drzwi potrzebna była Pani zgoda. Stosownie do przepisu art. 206 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Na podstawie tego przepisu oraz przepisów o ochronie własności przysługuje Pani roszczenie o dopuszczenie do współposiadania przez wydanie kluczy do drzwi wejściowych i umożliwienie korzystania z przedpokoju. Oparte na tym powództwo może Pani wnieść do sądu.
Wybicie drzwi w tej części domu, z której korzysta Pani wyłącznie, z punktu widzenia prawa cywilnego nie wymaga zgody współwłaścicielki, przy założeniu jednak, że przebudowa nie będzie naruszać "jej" części domu. Jednakże na wybicie otworu będzie Pani potrzebne pozwolenie na budowę, a do jego uzyskania konieczne jest wykazanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W wyniku podziału nieruchomości do wyłącznego korzystania współwłaściciel może nabyć prawo do dysponowania nieruchomością, jeżeli wynika to z treści umowy (Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 1 października 1991 r., sygn. akt IV SA 293/91, OSP 1993/4 poz. 79). Wymagana byłaby tu zatem umowa o podziale do wyłącznego korzystania w formie pisemnej. Ponadto w opisanej sytuacji na prace budowlane wymagane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?