Dostęp do linii brzegowej jeziora
Pytanie:
"Kupiłam działkę oznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego jako rekreacyjno-wypoczynkową. Działka przylega bezpośrednio do jeziora. Jestem właścicielem terenu, ale nie właścicielem linii brzegowej i pasa ochronnego przy wodzie. Jakie należy poczynić starania, by móc wydzierżawić linię brzegową jeziora i pas ochronny przy brzegu? Chciałabym np. wjechać samochodem do samego brzegu wody i zwodować łódkę oraz wybudować pomost. Jakie przepisy regulują taką sytuację?"
Odpowiedź prawnika: Dostęp do linii brzegowej jeziora
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne, każdemu przysługuje prawo do powszechnego korzystania ze śródlądowych powierzchniowych wód publicznych, jeżeli przepisy nie stanowią inaczej. Powszechne korzystanie z wód służy między innymi do wypoczynku, uprawiania turystyki, sportów wodnych oraz, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, amatorskiego połowu ryb. Powszechne korzystanie z wód nie obejmuje jednak np. wycinania roślin z wód lub brzegu.
Przepis ten ma dwa oblicza w omawianej sytuacji. Wynika z niego, że może Pani swobodnie korzystać ze wspomnianej linii brzegowej w tym np. wodować łódkę, oczywiście jeśli nic innego nie wynika z przepisów dotyczących tego jeziora. Z drugiej zaś strony zabrania się grodzenia nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Zatem nawet jeśli była by Pani dzierżawcą linii brzegowej, nie można ograniczać do niej dostępu osobom trzecim.
Określenie dostępu do wody w tym wypadku należy do kompetencji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, którzy określą ten dostęp w drodze decyzji, w zależności od konkretnego stanu faktycznego wynikającego z usytuowania terenu, zakresu i rodzaju potrzeb związanych z powszechnym korzystaniem z wody. To ograniczenie uprawnień wynika z ustawowych gwarancji przysługujących każdemu do korzystania z wód publicznych.
Zgodnie z przepisami prawa wodnego, prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa wykonują: Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Dyrektor parku narodowego lub marszałek województwa. Do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności Skarbu Państwa i nie zostały oddane w użytkowanie wieczyste, oraz nieruchomości będące przedmiotem użytkowania wieczystego Skarbu Państwa. Jednakże w myśl przepisów Prawa wodnego w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa nie wchodzą grunty pokryte wodami powierzchniowymi płynącymi , których granicą jest linia brzegowa.
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do: cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty. Wymagane jest natomiast zgłoszenie. Ponadto pomost stanowi urządzenie wodne, którego budowa wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Przez urządzenia wodne rozumie się urządzenia służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich, m.in. pomosty czy przystanie.
Jeżeli między linią brzegową, a nieruchomością ustanowiony jest pas ochronny, sytuacja dodatkowo się komplikuje. Obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych stanowią obszary, na których obowiązują zakazy, nakazy oraz ograniczenia w zakresie użytkowania gruntów lub korzystania z wody w celu ochrony zasobów tych wód przed degradacją. Na obszarach ochronnych można zabronić wznoszenia obiektów budowlanych oraz wykonywania robót lub innych czynności, które mogą spowodować trwałe zanieczyszczenie gruntów lub wód, a w szczególności lokalizowania inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?