Dowód rejestracyjny pojazdu obciążonego zastawem
Pytanie:
"Kupiłam samochód, w którego dowodzie rejestracyjnym jest wbita pieczątka dotycząca zastawu rejestrowego na rzecz banku. Niestety wcześniej nie sprawdziłam, że samochód jest zadłużony. Dług na pojeździe kupiła od banku firma windykacyjna. Sprzedawca, z tego co się dowiedziałam spłaca dług, ale w bardzo małych ratach i nieregularnie. Niewiadomo też czy nagle nie przestanie spłacać długu. Sprzedawca zapewnił mnie, że nie załatwił tylko formalności w dowodzie rejestracyjnym o wypisie z rejestru. W podpisanej umowie kupna sprzedaży sprzedawca podpisał, iż samochód nie jest zadłużony i że jest jedynym właścicielem pojazdu. W urzędzie nie udało mi się przerejestrować pojazdu z powodu zapisu w dowodzie rejestracyjnym. Faktycznie samochód nadal widnieje na nazwisko sprzedawcy. Ja nie mogę dokonać żadnych formalności. Czy jest jakaś możliwość zarejestrowania samochodu na mnie bez przejęcia długu po sprzedawcy?"
Odpowiedź prawnika: Dowód rejestracyjny pojazdu obciążonego zastawem
W opisanej sytuacji zakupiła Pani niestety samochód obciążony zastawem rejestrowym i zastaw ten nadal istnieje. Tylko w przypadku, gdy sprzedawcą byłby przedsiębiorca handlujący samochodami, zastaw wygaśnie. Obciążenie pojazdu zastawem rejestrowym oznacza, iż wierzyciel (bank lub firma windykacyjna, której sprzedano wierzytelność) może zaspokoić się z przedmiotu zastawu. Nie oznacza to, że wierzyciel może od Pani żądać określonej sumy, lecz że może zaspokoić się z przedmiotu (np. sprzedać w drodze egzekucji) tak, jakby samochód nadal był własnością dłużnika. Sprzedaż pojazdu obciążonego zastawem nie powoduje przejęcia długu przez Panią. Dłużnikiem nadal pozostaje sprzedawca samochodu. Co więcej, odpowiadać będzie wobec Pani za wadę prawną rzeczy z tytułu rękojmii. Dalsze istnienie zastawu na pojeździe jest niezależne od tego, czy będzie wpisana adnotacja w dowodzie rejestracyjny czy nie.
Pozostaje jeszcze odniesienie się do możliwości wydania dowodu rejestracyjnego na Panią bez umieszczania w nim adnotacji o zastawie rejestrowym. I tu tak naprawdę istnieje największym problem w dokonaniu rozstrzygnięcia. Zgodnie z ustawą o zastawie rejestrowym, w razie ustanowienia zastawu rejestrowego na pojeździe mechanicznym podlegającym rejestracji, zastaw ten zostaje również odnotowany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Kwestię tą precyzuje rozporządzenie wykonawcze. Zgodnie z nim w razie ustanowienia zastawu rejestrowego na pojeździe mechanicznym podlegającym rejestracji, organ rejestrujący pojazd dokonuje adnotacji w rubryce „adnotacje urzędowe” dowodu rejestracyjnego pojazdu, o treści: „Na pojeździe ustanowiony jest zastaw rejestrowy na rzecz..., wpisany pod numerem pozycji rejestru zastawów....” , oraz potwierdza ją swoją okrągłą pieczęcią i podpisem osoby upoważnionej do dokonania adnotacji. Jednakże adnotacji powyższej dokonuje się na wniosek właściciela pojazdu na podstawie jednego z następujących dokumentów:
-
aktualnego lub pełnego odpisu z rejestru zastawów;
-
zaświadczenia wydawanego przez centralną informację o zastawach rejestrowych wskazującego, że dany podmiot jako zastawca określonego przedmiotu zastawu rejestrowego jest wpisany do rejestru zastawów pod daną pozycją rejestru zastawów.
Co jednak istotne, to żaden przepis natomiast nie nakłada na właściciela pojazdu obowiązku składania takiego wniosku. Adnotacja nie jest też z urzędu przenoszona ze starego dowodu rejestracyjnego na nowy. Naszym zdaniem może żądać Pani wydania dowodu rejestracyjnego, a pracownicy wydziału komunikacji nie mogą uzależniać wydania tego dokumentu od złożenia przez Panią wniosku o wpis adnotacja o zastawie rejestrowym. Jeśli ustawodawca chciał, by takie adnotacje były wpisywane, powinien był wyraźnie określić w przepisach taki obowiązek.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?