Droga konieczna

Pytanie:

"W aktach notarialnych sprzedanych działek jest moje oświadczenie, iż \"ustanawiam na rzecz każdoczesnego właściciela działek nieposiadających dostępu do drogi publicznej nieodpłatnej służebności drogi koniecznej polegającej na prawie przejścia i przejazdu przez całą długość i szerokość działki stanowiącej moją własność a łączącą się z drogą publiczną\". Właściciele tych działek żądają prawa udostępnienia możliwości rozszerzająco również na swoich bliskich, krewnych, znajomych oraz pracowników wykonujących na terenie ich działek różnorodne prace związane z zabudową tychże, twierdząc iż droga konieczna ma pełnić rolę drogi publicznej, na co nie chcę się zgodzić. Czy przy opisanym stanie mogę drogę udostępnić tylko właścicielom, zaś za użytkowanie innych osób pobierać opłatę?"

Odpowiedź prawnika: Droga konieczna

Ustanowiona przez Pana służebność odpowiada w swej treści kodeksowej regulacji służebności drogi koniecznej, o której mowa w ustawie Kodeks cywilny:

 

Art. 145. § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).

§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.

§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.

 

Służebność ta przysługuje właścicielom nieruchomości władnących, co nie oznacza, że z drogi koniecznej korzystać mogą wyłącznie osoby, będące właścicielami, a już nie ich krewni, czy robotnicy budujący na ich działce dom. Okoliczność taka byłaby absolutnie nie do zaakceptowania ze względu na społeczno-gospodarcze przeznaczenia tego prawa, a także byłaby niezgodna z zasadami współżycia społecznego, o których mowa w art. 5 Kodeksu cywilnego:

 

Art. 5. Nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika