Dwuczłonowe nazwisko prokurenta

Pytanie klienta:

""W spółce z o.o. wybrano prokurenta. Jak się okazuje nazwisko prokurenta jest dwuczłonowe. Prokurent zwyczajowo posługuje się jednym nazwiskiem. Wszystkie dokumenty: decyzja zgromadzenia wspólników, zgłoszenia do KRS zawierają jednoczłonowe nazwisko - takie podał prokurent do dokumentów. Dopiero notariusz przy sporządzaniu wzoru podpisu prokurenta sczytał dwuczłonowe nazwisko z dowodu osobistego. Czy konieczna jest zmiana wcześniej sporządzonej dokumentacji: decyzji zgromadzenia wspólników o wyborze prokurenta i zgłoszeń do KRS i podanie w nich dwóch nazwisk prokurenta?""

Odpowiedź prawnika:

Nazwisko osoby, która będzie prokurentem jest dwuczłonowe, stąd takie właśnie nazwisko powinno zostać zgłoszone do KRS. W związku z powyższym, konieczna będzie zmiana przygotowanych dokumentów służących zgłoszenia prokurenta do KRS. Do zgłoszenia prokurenta do KRS dołącza się wzór podpisu prokurenta uwierzytelniony przez notariusza.
Co do decyzji dotyczącej wyboru prokurenta to ważne jest to, by nie było wątpliwości co do tożsamości osoby wybranej na prokurenta (takie wątpliwości mogą zaistnieć np. jeżeli w uchwale zostało podane tylko imię i nazwisko, bez dodatkowych danych), przy czym  jeżeli nie stanowi to dla Państwa większego problemu to zalecana jest zmiana tej uchwały lub jej sprostowanie w drodze kolejnej uchwały. Jeżeli jednak będziecie Państwo dołączać do KRS  również dokument świadczący o ustanowieniu prokurenta to jednoczłonowe nazwisko w tym dokumencie może budzić wątpliwości sądu rejestrowego co do tożsamości zgłaszanej osoby. Wprawdzie można dołączyć do dokumentów zgłoszeniowych posiadany dokument dotyczący wyboru prokurenta z wyjaśnieniem dotyczącym nazwisk, ale takie działanie nie da gwarancji, że sąd rejestrowy nie będzie wymagał dołączenia dokumentu z prawidłowym (pełnym) nazwiskiem.