Dzierżawa a prawo pierwokupu
Pytanie:
"Moja mama dostała od swojej ciotki, która już nie żyje 3 ha ziemi w wieczystą dzierżawę (umowa była potwierdzona przez Urząd Gminy). Dzieci ciotki żyją nadal. Co należy zrobić, aby grunty przeszły na własność mamy (ziemia jest w naszej dzierżawie już ponad 20 lat). Jakie dokumenty wypełnić i gdzie? Księga wieczysta nie była nigdy zakładana."
Odpowiedź prawnika: Dzierżawa a prawo pierwokupu
Wieczysta dzierżawa, o której wspomina w pytaniu jego autor jest niczym innym jak umową dzierżawy zawartą na czas nieoznaczony. Jeżeli grunty były dzierżawione przez okres wskazany w pytaniu, wówczas dzierżawcy przysługuje z mocy ustawy prawo pierwokupu w razie sprzedaży tej nieruchomości przez spadkobierców zmarłej właścicielki. Prawo to oznacza tyle, iż jeżeli spadkobiercy właścicielki będą chcieli zbyć gospodarstwo rolne innym osobom, wówczas dotychczasowy dzierżawca będzie miał zachowane uprawnienie do zakupu tejże nieruchomości przed tymi osobami. W sytuacji sporządzenia umowy sprzedaży takiej nieruchomości osobie trzeciej notariusz zobowiązany jest do poinformowania dzierżawcy o zawartej umowie, a wówczas dzierżawcy pozostaje 30 dniowy termin do zrealizowania swych uprawnień.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?