Eksmisja lokatora z mieszkania właściciela
Pytanie:
"Czy małżonek może żądać opuszczenia mieszkania przez współmałżonka, który zamieszkuje mieszkanie będące na mocy umowy o podziale majątku jego własnością - w czasie trwania związku?"
Odpowiedź prawnika: Eksmisja lokatora z mieszkania właściciela
W pytaniu prawdopodobnie chodzi o sytuację, w której doszło do podziału majątku między małżonkami w wyniku umownego zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej, skutkiem którego mieszkanie przypadło jednemu z małżonków, a drugi z małżonków w dalszym ciągu zamieszkuje w nim. Trzeba pamiętać, iż na obu małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej opieki, w czym mieści się również kwestia zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. W takiej sytuacji, gdyby jeden ze współmałżonków chciał, aby drugi współmałżonek opuścił mieszkanie, a ten nie wyraża na to zgody, to wówczas pozostaje jedynie doga postępowania sądowego i możliwość wystąpienia z powództwem o eksmisję. Aby sąd uwzględnił takie żądanie pozwu i orzekł eksmisję musiałyby mieć miejsce szczególne okoliczności ze strony pozwanego współmałżonka. Dotyczyłyby one nagannego zachowania współmałżonka przyjmującego postać znęcania się na rodziną, nie uczestniczenia w kosztach utrzymania rodziny, chociaż współmałżonek dysponował ku temu warunkami, aby taki obowiązek spełniać. W przeciwnym razie najczęstszym wyrokiem sądu będzie oddalenie powództwa i powołanie się przy tym na zasady współżycia społecznego. W każdej jednak sprawie decyzja należy do sądu i decydują o treści orzeczenia indywidualne okoliczności danej sprawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?