Forma umowy dostawy na wyłączność

Pytanie:

"Firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) zawarła niepisaną (ustną) umowę o świadczenie zaopatrzenia w jednoznacznie zdefiniowany surowiec chemiczny innego podmiotu (Sp. z o.o.) prowadzącego działalność produkcyjno-handlową na terenie Polski (produkcja zw. chemicznych). Dostawca ostatecznie znalazł źródło pozyskiwania takiego surowca występującego jako produkt uboczny w jednym zakładzie w kraju i innym za granicą. Prowadzi od kilku m-cy regularne dostawy (sprzedaż) surowca dostarczając go odbiorcy. Dostawca nie posiada pisemnej umowy z odbiorcą (kupującym) dotyczącej wyłączności w zakresie sprzedawanego materiału. Czy między sprzedającym a kupującym winna być zawarta umowa dotycząca dostaw i zaopatrzenia w formie pisemnej? Proszę o informację, gdzie mogę znaleźć stosowną umowę gwarantującą dostawcy (sprzedającemu) ekskluzywność działania jako jedynego podmiotu zaopatrującego odbiorcę w wyspecyfikowany surowiec?"

Odpowiedź prawnika: Forma umowy dostawy na wyłączność

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczania częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny. Umowa dostawy powinna być stwierdzona pismem, ale nie pod rygorem nieważności, lecz dla celów dowodowych. Umowa dostawy wymaga by dostawca był jednocześnie producentem. W Pana przypadku taka okoliczność nie zachodzi. Dostawca bowiem pozyskuje surowiec (produkt) i go dostarcza. Nie jest to produkt wyprodukowany przez dane przedsiębiorstwo. Zawarta umowa zatem jest rodzajem umowy nienazwanej tzw. umowy o współpracy. Nie jest to z pewnością umowa sprzedaży. Umowa współpracy nie musi być wcale zawierana w formie pisemnej. Oczywiście forma pisemna ma znaczenie dowodowe. Pisemną formą można sobie zagwarantować np. określony poziom dostaw, wyłączność z kontrahentem itp.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika