Hipoteka na udziale w nieruchomości

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem kamienicy w 58/300 udziałów, mój jedyny brat posiada 200/300 udziałów, matka 27/300 udziałów i obcy 15/300 udziałów. Chciałbym uzyskać kredyt pod zastaw swoich udziałów. Czy musze mieć zgodę pozostałych współwłaścicieli?"

Odpowiedź prawnika: Hipoteka na udziale w nieruchomości

Zgody pozostałych współwłaścicieli wymagałoby obciążenie hipoteką (jest to bowiem właściwa forma ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości służąca do zabezpieczenia wierzytelności) całości nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 199 kodeksu cywilnego do rozporządzenia przedmiotem współwłasności lub dokonania innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (a taką czynnością jest niewątpliwie obciążenie nieruchomości hipoteką) konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody, współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Zgodnie z postanowieniami art. 65 ust. 2 ustawy o księgach wieczystych i hipotece cześć ułamkowa nieruchomości może być obciążona hipoteką, jeśli stanowi udział współwłaściciela. Oznacza to, że może pan ustanowić hipotekę na przysługującym Panu udziale we współwłasności, a więc na udziale wynoszącym 58/300. Jeśli jest Pan jedynym uprawnionym z tytułu tego udziału (a więc np. udział ten nie wchodzi do wspólności ustawowej małżeńskiej), to może Pan, co do zasady swobodnie obciążyć ten udział hipoteką, bez konieczności uzyskania czyjejkolwiek zgody.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika