Klauzule przewidziane w umowie sprzedaży
Pytanie:
"Mam przed sobą umowę przedwstępną sprzedaży, w której sprzedający zobowiązuje się dostarczyć kupującemu samochód zza granicy. Jednocześnie kwituje odbiór zaliczki na ten cel w kwocie 6.000 zł. Napisane jest w tej umowie m.in., że niewywiązanie się z umowy przez kupującego powoduje przepadek zaliczki. Umowa mówi też jednak, że zostaje ona zawarta do dnia 21.07.2006 r. Czy takie sformułowanie o końcowym okresie obowiązywania umowy nie powoduje przypadkiem, że po upływie tego terminu i niesprowadzeniu samochodu do tego terminu kupującemu nic się nie należy - ani samochód ani zwrot zaliczki? Po wtóre, jeżeli nie ma w takiej umowie sprecyzowanych technicznych ustaleń dostarczenia i odbioru samochodu (brak np. klauzuli: "na pisemne wezwanie do odbioru samochodu", itp.), to czy brak takiego zapisu nie skazuje kupującego na przegraną w sądzie - wszak sprzedający może powiedzieć, że telefonował do kupującego i wzywał go do odbioru samochodu (którego w rzeczywistości nie sprowadził)."
Odpowiedź prawnika: Klauzule przewidziane w umowie sprzedaży
Umowa sprzedaży charakteryzuje się tym, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Podstawowymi zatem obowiązkami sprzedawcy rzeczy jest przeniesienie własności rzeczy na kupującego oraz wydanie tej rzeczy, do obowiązków kupującego zaś należy odbiór rzeczy oraz zapłata ceny. Jeżeli zatem wedle treści przedwstępnej umowy sprzedaży sprzedawca zobowiązał się do dostarczenia samochodu kupującemu do dnia 21 lipca 2006 r., to uchybienie temu obowiązkowi oznaczać będzie nienależyte wykonanie przezeń zobowiązania. Sprzedający zobligowany będzie wówczas zwrócić kupującemu otrzymaną zaliczkę. Obowiązkiem kupującego w sytuacji dostarczenia samochodu będzie jego odbiór (o ile będzie mu on wydany) oraz zapłata ceny - uchybienie zatem tym czynnościom przez kupującego będzie niewykonaniem przez niego umowy, skutkującym przepadkiem wpłaconej zaliczki. Istotnie, dla bezpieczeństwa transakcji warto byłoby przewidzieć sposób wydania kupującemu przedmiotu sprzedaży. W braku takiej klauzuli należy jednak stwierdzić, że nie będzie wystarczająca informacja udzielona kupującemu, że samochód jest gotowy do odbioru. Jak już bowiem wspomniano, obowiązkiem sprzedawcy jest wydanie rzeczy kupującemu, nie zaś udzielenie mu informacji, że przedmiot sprzedaży jest gotowy do odbioru.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?