e-prawnik.pl Porady prawne

Kontrola gminy przez NIK

Pytanie:

Czy NIK ma prawo kontroli samorządu gminnego? W jaki sposób do tego doprowadzić? Czy skargę do NIK może zgłosić każdy obywatel RP?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Kontrola gminy przez NIK

23.3.2006

Tak, Najwyższa Izba Kontroli może kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych i innych samorządowych jednostek organizacyjnych.

NIK sprawdza w kontrolowanych przez siebie podmiotach przede wszystkim wykonanie budżetu państwa oraz realizację ustaw i innych aktów prawnych w zakresie działalności finansowej, gospodarczej i organizacyjno-administracyjnej tych jednostek. Z wnioskiem do NIK o wszczęcie postępowania kontrolnego może wystąpić Sejmu i jego organy, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów. Działania NIK podejmuje też z własnej inicjatywy.  Dlatego, choć przepisy nie dają poszczególnym obywatelom możliwości wystąpienia z wnioskiem do NIK, to w zasadzie każda osoba może powiadomić ten organ o spostrzeżonych przez siebie nieprawidłowościach w działaniu określonego podmiotu, np. gminy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Kontrola gminy przez NIK

Andrzej Głuchowic

12.5.2013 19:54:29

Re: Kontrola gminy przez NIK

Niech sprawdzą Urzad Gminy w Chojnicach,który daje dotacja na psa w wysokości 500-600 złotych/miesiąc!!!!! To jak to jest? Ja teraz jako CZŁOWIEK! jestem na zakręcie po 32 latach pracy i płacenia niemałych podatków i dostaje z socjalu 330złotych/miesiąc a pies dostaje 500 złotych? Co jest kurna grane w tej Polsce?To chamstwo normalne jest!Niech ten Urząd da forsę ludziom a psy uśpi.To pies ma lepiej niż człowiek?A dlaczego nie ma dopłat do kotów,królików,chomików czy innych rybek? Hańba!!!

Re: Kontrola gminy przez NIK

Marzena Maj

9.7.2012 9:11:24

Re: Kontrola gminy przez NIK

czy radny gminy może jednocześnie być przewodniczącym rady gminy,czy radny może ustalać ceny wody i póżniej z niej korzystać w swojej ubojni i wreszcie jak można sprawdzić czy radny zapłacił podatek drogowy bo pare lat nie płacił i gdzie to można zgłosić

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ