Kontrola gminy przez NIK

Pytanie:

Czy NIK ma prawo kontroli samorządu gminnego? W jaki sposób do tego doprowadzić? Czy skargę do NIK może zgłosić każdy obywatel RP?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tak, Najwyższa Izba Kontroli może kontrolować działalność organów samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych i innych samorządowych jednostek organizacyjnych.

NIK sprawdza w kontrolowanych przez siebie podmiotach przede wszystkim wykonanie budżetu państwa oraz realizację ustaw i innych aktów prawnych w zakresie działalności finansowej, gospodarczej i organizacyjno-administracyjnej tych jednostek. Z wnioskiem do NIK o wszczęcie postępowania kontrolnego może wystąpić Sejmu i jego organy, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów. Działania NIK podejmuje też z własnej inicjatywy.  Dlatego, choć przepisy nie dają poszczególnym obywatelom możliwości wystąpienia z wnioskiem do NIK, to w zasadzie każda osoba może powiadomić ten organ o spostrzeżonych przez siebie nieprawidłowościach w działaniu określonego podmiotu, np. gminy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Andrzej Głuchowic

12.5.2013 19:54:29

Re: Kontrola gminy przez NIK

Niech sprawdzą Urzad Gminy w Chojnicach,który daje dotacja na psa w wysokości 500-600 złotych/miesiąc!!!!! To jak to jest? Ja teraz jako CZŁOWIEK! jestem na zakręcie po 32 latach pracy i płacenia niemałych podatków i dostaje z socjalu 330złotych/miesiąc a pies dostaje 500 złotych? Co jest kurna grane w tej Polsce?To chamstwo normalne jest!Niech ten Urząd da forsę ludziom a psy uśpi.To pies ma lepiej niż człowiek?A dlaczego nie ma dopłat do kotów,królików,chomików czy innych rybek? Hańba!!!

Marzena Maj

9.7.2012 9:11:24

Re: Kontrola gminy przez NIK

czy radny gminy może jednocześnie być przewodniczącym rady gminy,czy radny może ustalać ceny wody i póżniej z niej korzystać w swojej ubojni i wreszcie jak można sprawdzić czy radny zapłacił podatek drogowy bo pare lat nie płacił i gdzie to można zgłosić

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY