Koszty przy znoszeniu współwłasności

Pytanie:

"Posiadam niewielki udział w nieruchomości (postanowienie sądu o nabyciu spadku) oraz poniesione wielkie nakłady (za notarialną zgodą pozostałych spadkobierców) na tę nieruchomość, która w 3/4 miała być moja. Z uwagi na to, że sprawa przeciąga się w czasie i pomiędzy spadkobiercami istnieje coraz mniejsza zgoda co do podziału, oraz z powodu zapewnienia ochrony mojej własności będę zmuszona unormować tę sytuacje prawnie. Kto ponosi koszty sądowe bądź notarialne tychże unormowań i ile one wynoszą? "

Odpowiedź prawnika: Koszty przy znoszeniu współwłasności

Koszty sądowe w przypadku sądowego zniesienia współwłasności spoczywają na wnioskodawcy. Zgodnie bowiem z przepisem art. 2 ust 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej. Niniejsza ustawa przewiduje także wysokość opłaty za zniesienie współwłasności: opłatę stałą w kwocie 1.000,00 złotych pobiera się od wniosku o zniesienie współwłasności. Jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 złotych. W tym przypadku pobiera się więc mniejszą opłatę w przypadku dołączenia do wniosku projektu zniesienia współwłasności przez współwłaścicieli (art. 41 ust. 1 ustawy). Natomiast w postanowieniu o zniesieniu współwłasności sąd orzeka także o kosztach niniejszego postępowania. Zasadą jest, iż każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie, w przypadku jednak gdy uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości.

W sytuacji umownego zniesienia współwłasności nieruchomości, wobec tego, iż przedmiotem umowy jest nieruchomość – obligatoryjne jest zawarcie w/w umowy w formie aktu notarialnego. Przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku określają maksymalne stawki opłat notarialnych, które są zależne od wartości przedmiotu czynności notarialnej. W zakresie wysokości opłat prosimy o zapoznanie się z artykułem Które stawki taksy notarialnej się zmniejszą, a które wzrosną? W przypadku umownego zniesienia współwłasności strony mogą także się umówić w jakim zakresie każda z nich ponosi koszty postępowania i mogą je stosownie rozdzielić.

W zakresie ogólnych zasad dotyczących zniesienia współwłasności prosimy o zapoznanie się z artykułem Zniesienie współwłasności


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika