Koszty szkolenia zleceniobiorcy
Pytanie:
"Zakład pracy zatrudnina pracownika (z zewnątrz) w ramach umowy-zlecenia. Pracodawca skierował tego pracownika na szkolenie. Czy można pokryć w/w osobie koszty szkolenia i z jakich przepisów to wynika? "
Odpowiedź prawnika: Koszty szkolenia zleceniobiorcy
Po pierwsze kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Po drugie pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Po trzecie warunki te odnoszą się do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - tzw. pracownnicze zatrudnienie. W ramach pracowniczego zatrudnienia po stronie pracodawcy istnieje obowiązek przeszkolenia pracownika. Niewypełnienie tego obowiązku może spowodować odpowiedzialność karną pracodawcy. Zgodnie z art. 220 k.k., kto będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, jeżeli działa umyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia jest niepracowniczą formą wykonywania pracy. Stosuje się tutaj przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia. Taka umowa może zobowiązywać zleceniodawcę (tu pracodawcę) do dobrowolnego pokrycia kosztów szkolenia. Zatem zawsze można pokryć koszty szkolenia zleceniobiorcy, bowiem wynika to z zasady swobody umów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?