Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu

Pytanie:

"Jeśli prezes spółki z o.o. ma ustalone wynagrodzenie za pełnienie funkcji prezesa zarządu, to jakie koszty uzyskania przychodów należy uwzględnić do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od pracowników? Czy koszty te są jak w przypadku umowy zlecenia 20% czy jak w przypadku umowy o pracę?"

Odpowiedź prawnika: Koszty uzyskania przychodu prezesa zarządu

Punktem wyjścia jest art. 203 kodeksu spółek handlowych, który stanowi, że członek zarządu (Prezes zarządu jest jego członkiem) może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Powołanie na stanowisko Prezesa zarządu nie jest obwarowana jakimś szczególnym reżimem prawnym. Niemniej należy wskazać, że podstawą więzi łączącej prezesa ze spółką jest jakiś stosunek prawny.

Z kolei art. 22 KP wskazuje, że jedną z cech stosunku pracy jest podporządkowanie pracownika (czyli członka zarządu) pracodawcy (czyli spółce).

Zestawienie tych dwóch przepisów prowadzi do wniosku, że członek zarządu może wykonywać pracę w oparciu o stosunek pracy łączący go ze spółką tylko wtedy, gdy zakres jego obowiązków, ustalony w podstawie stosunku pracy (w tym przypadku w umowie o pracę) wskazuje na to, że między nim a spółką istnieje element podporządkowania. W praktyce wykazanie takiego podporządkowania jest dość skomplikowane i wymagać będzie sięgnięcia do umowy spółki, a zwłaszcza do postanowień dotyczących zakresu zadań poszczególnych członków zarządu.

W praktyce najczęściej spotykany jest tzw. kontrakt menadżerski (forma umowy zlecenia), którego istota sprowadza się do zarządzania przedsiębiorstwem przez wykwalifikowanego menadżera w imieniu i na rzecz spółki. (Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że czasem treść tej umowy będzie się sprowadzała do umowy o pracę, jeśli będą spełnione przesłanki istnienia stosunku pracy tj. pracownik zobowiązuje się do świadczenia pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca zatrudnia pracownika za wynagrodzeniem). Kontrakt menadżerski jest umową nienazwaną, do której znajdą odpowiednie zastosowanie przepisy KC o umowie zlecenia, jako że jest to rodzaj umowy o świadczenie usług (art. 750 KC). Przy czym świadczenie usług w tym wypadku sprowadza się do prowadzenia spraw spółki.

Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o pdof. Co do zasady zatem kwestią stron jest określenie podstawy otrzymywania wynagrodzenia za świadczone usługi. Określenie tej podstawy otrzymywania wynagrodzenia oddziałuje bezpośrednio na podstawę określania kosztów uzyskania przychodu. Jeśli chodzi o umowę zlecenia koszty te wynoszą 20%. Mogą wynosić więcej jeśli zleceniobiorca udowodni wyższe koszty uzyskania przychodu. W przypadku umowy o pracę koszty uzyskania określa podany niżej wskaźnik, do którego zamieszczamy link. Koszty te mogą być większe niż założone przez ustawodawcę, jednakże strona (pracownik) musi wykazać te wyższe koszty i je należycie udowodnić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika