Kupno części działki

Pytanie:

"Do mojej działki przylega druga - większa. Właściciel tej działki zgodził się sprzedać mi 1300 m2 przylegające do mojej. Konieczny jest zatem podział działki. Nowo wydzielona działka nie będzie miała dostępu do drogi, innego jak przez moją działkę. Czy nie będzie kłopotów z wydzieleniem takiej działki? "

Odpowiedź prawnika: Kupno części działki

Zakładamy, że obie działki nie są działkami przeznaczonymi na cele rolne czy leśne oraz, że w Państwa gminie nie uchwalono jeszcze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli obie działki leżą na terenie nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu, a gmina nie ogłosiła o przystąpieniu do sporządzenia planu, to podział nieruchomości jest dopuszczalny, jeżeli jest zgodny z przepisami odrębnymi, a jeżeli przed dniem złożenia wniosku o podział była wydana decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, obowiązująca w dniu złożenia wniosku, jeżeli jest zgodny z warunkami określonymi w tej decyzji. Do odrębnych przepisów, które mogą mieć znaczenie dla dopuszczalności podziału należy zaliczyć między innymi ustawę o ochronie i kształtowaniu środowiska, o ochronie przyrody, prawo wodne, ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o lasach, o autostradach płatnych. Określone regulacje, które mogą mieć znaczenie w Państwa przypadku mogę też być zawarte w aktach prawa miejscowego. Co do dostępności do drogi publicznej, to nie musi być dostęp bezpośredni. Jeżeli odłączenie i sprzedaż działki nie spowodują, że dotychczasowy jej właściciel będzie miał zablokowany dostęp do drogi, to z tego punktu widzenia podział powinien zostać zatwierdzony. Jeżeli ze strony drugiego właściciela (nabywcy działki), dostęp do drogi publicznej również zostanie zachowany, to i z tej strony podział będzie dopuszczalny. Konieczne może być jednak w opisanym przypadku ustalenie drogi wewnętrznej przez dotychczasową nieruchomość nabywcy działki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika