liczenie głosów w głosowaniach zarządu wspólnoty

Pytanie:

"Witam serdecznie! Wiem, że zasadniczo w głosowaniach na forum wspólnoty mieszkaniowej głosy liczy się proporcjonalnie do wielkości udziałów w nieruchomości... Czy ta zasada dotyczy również podejmowania decyzji przez zarząd wspólnoty mieszkaniowe,? Zarząd w mojej wspólnocie liczy 4 posiadających mocne osobowości mężczyzn o zróżnicowanej wielkości udziałów w nieruchomości. Jak liczy się głosy w głosowaniach zarządu wspólnoty mieszkaniowej?"

Odpowiedź prawnika: liczenie głosów w głosowaniach zarządu wspólnoty

 

Uregulowania kwestii, o którą Pan zapytuje, należałoby szukać w ustawie z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst pierwotny: Dz. U. 1994 r. Nr 85 poz. 388). Zgodnie z nią:

 

Art. 20. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami nie wyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

 

W kwestii prac zarządu ustawa wypowiada się ogólnikowo:

 

Art. 21. 1. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

2. Gdy zarząd jest kilkuosobowy, oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj jego członkowie.

3. Zarząd na podstawie pełnomocnictwa, o którym mowa w art. 22 ust. 2, składa oświadczenia w celu wykonania uchwał w sprawach, o których mowa w art. 22 ust. 3 pkt 5, 5a i 6, ze skutkiem w stosunku do właścicieli wszystkich lokali.

 

Nie narzuca ona sposobu liczenia głosów w zarządzie. Ustawodawca pozostawił tutaj dużą swobodę wspólnotom mieszkaniowym. Mogą one uregulować tę kwestię w najdogodniejszy dla siebie. Wydaje się, że można to zrobić zarówno w uchwale powołującej zarząd, jak też później zarząd może przygotować projekt uchwały i poddać ją pod głosowanie członków wspólnoty. Przy czym podstawowym rozwiązaniem będzie podejmowanie decyzji większością głosów, bez odnoszenia się do relacji wielkości udziału w nieruchomości wspólnej, skoro to ostatnie w ustawie wprost zostało przewidziane wyłącznie w odniesieniu do uchwał wspólnoty mieszkaniowej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika