Likwidacja zakładu pracy a zwolnienie lekarskie

Pytanie:

"Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim od 15.01.2009. W marcu będzie likwidowany zakład pracy, w którym pracuję od stycznia 1999 roku. Obecnie mam 23 lata pracy (17 lat okres składkowych i 6 lat okres nieskładkowych). 21 czerwca 2009 kończę 56 lat, jestem kobietą. Chciałabym skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych. Prawdopodobnie w dniu ukończenia 56 lat będę nadal na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwało świadczenie przedemerytalne?"

Odpowiedź prawnika: Likwidacja zakładu pracy a zwolnienie lekarskie

W sytuacji likwidacji pracodawcy można zwolnić również pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Osoba taka co do zasady ma prawo do zasiłku chorobowego. Zgodnie jednak z art. 13 ust. 1 pkt 4, ustawy o o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Jeżeli zatem będzie Pani uprawniona do świadczenia emerytalnego, zasiłek chorobowy nie będzie Pani przysługiwał.

Poniżej zostały wskazane warunki otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Zgodnie z ustawą o świadczeniach przedemerytalnych, kobiecie przysługuje świadczenie przedemerytalne, między innymi, jeżeli do dnia rozwiązania stosunku pracy z powodu likwidacji pracodawcy lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Dodatkowym warunkiem otrzymania  świadczenia przedemerytalnego jest to, by osoba ta  przez okres 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych i spełniała po tym okresie łącznie następujące warunki: 

  • nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna; 

  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych; 

  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się, z pewnymi zastrzeżeniami  okresy składkowe oraz nieskładkowe, przy czym okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.

Z przedstawionego w opisie stanu faktycznego wynika, że spełnia Pani wstępne warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Warunkiem otrzymania tego świadczenia jest jednak to, by była Pani zwolniona z powodu likwidacji zakładu pracy, a także to, by przez wskazany wyżej okres czasu była Pani zarejestrowana jako bezrobotna. Z kolei osobą bezrobotną jest osoba, która jest zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie i między innymi nie pobiera zasiłku chorobowego.

Jak więc widać wskazane ustawy zawierają wewnętrzną sprzeczność. By móc otrzymać świadczenie przedemerytalne powinna Pani mieć status osoby bezrobotnej. Status ten nie przysługuje osobie uprawionej do zasiłku chorobowego. Z kolei zasiłek chorobowy nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do świadczenia przedemerytalnego. Wskazane wyżej przepisy można interpretować dwojako. Jeżeli uznać, że nie jest Pani uprawniona do świadczenia przedemerytalnego (ze względu na brak upływu 6 miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych) to otrzymywać będzie Pani zasiłek chorobowy. Fakt otrzymywania tego zasiłku spowoduje, że nie będzie Pani posiadać statusu osoby bezrobotnej, co spowoduje brak uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego. Możliwa jest również odmienna interpretacja wskazanych przepisów, polegająca na wykazywaniu, że zasiłek chorobowy nie będzie Pani przysługiwał ze względu na spełnienie ogólnych warunków do uzyskania świadczenia przedemerytalnego. W takiej sytuacji będzie Pani mogła zarejestrować się jako bezrobotna i po okresie 6-cio miesięcznym otrzymać świadczenie przedemerytalne. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika