Mediacja w procesie karnym
Pytanie:
"Siedemnastolatek został zatrzymany pod zarzutem z art. 157 kk. Przyznał się do winy. Prokurator będzie wnioskował o 12 miesięczny dozór kuratora i 40 godzin prac społecznych w miesiącu. W chwili obecnej oskarżony nie otrzymał jeszcze postanowienia sądu. Czy na tym etapie i w tej sytuacji można wnioskować do sądu o skierowanie sprawy na drogę postępowania pojednawczego, w celu zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę? A jeśli tak, to jakie mogą być dla sprawcy szanse na łagodniejszy wymiar kary, np. czy istnieje możliwość umorzenia sprawy w wypadku dojścia do ugody?"
Odpowiedź prawnika: Mediacja w procesie karnym
Mediacja jest możliwa zarówno w trakcie postępowania przygotowawczego, jak i w trakcie postępowania przed sądem. Skierować na mediację może prokurator albo sąd, z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego.
Nie jesteśmy w stanie ocenić szans powodzenia postępowania mediacyjnego i jego ewentualnego wpływu na wyrok w sprawie. Jednakże, jak głosi przepis art. 54 kk, wymierzając karę sąd bierze także pod uwagę pozytywne wyniki przeprowadzonej mediacji pomiędzy pokrzywdzonym a sprawcą albo ugodę pomiędzy nimi osiągniętą w postępowaniu przed sądem lub prokuratorem.
Pojednanie się pokrzywdzonego ze sprawcą, naprawienie szkody lub uzgodnienie sposobu jej naprawienia może spowodować nadzwyczajnie złagodzenie kary. W stosunku do młodocianego (osoby, która w chwili popełnienia czynu nie ukończyła 21 lat i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat) nadzwyczajne złagodzenie można zastosować także na tej podstawie, iż przemawiają za tym względy wychowawcze.
Istnieje możliwość warunkowego umorzenia postępowania, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa. W zasadzie warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności (to nie objęłoby przestępstwa z art. 157 § 1 kk). W wypadku gdy pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, sprawca naprawił szkodę lub pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody (tu znów przydaje się mediacja), warunkowe umorzenie może być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nie przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności (a zatem dotyczyć mogłoby przestępstwa z art. 157 § 1 kk).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?