Moc prawna oświadczenia złożonego w internecie
Pytanie:
"Serwis internetowy zawiera regulamin. Aby móc z niego korzystać należy zaakceptować regulamin. Zaakceptowanie regulaminu polega na kliknięciu odpowiedniego przycisku, który jest właściwie opisany. Czy taka procedura wystarczy, aby nadać moc prawną poszczególnych punktów regulaminu, taką, jaka zostałaby uzyskana po złożeniu fizycznego podpisu na papierze? Czy później właściciel serwisu internetowego może dochodzić swoich praw na podstawie tegoż regulaminu? "
Odpowiedź prawnika: Moc prawna oświadczenia złożonego w internecie
Stosownie do treści art. 60 kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli). Jest to reguła ogólna. Art. 61 kc konkretyzuje, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią.
Praktyka, wedle której zarządzający serisem internetowym udostępnia na swojej stronie internetowej regulamin, pod którego treścią znajduje się odpowiedni przycisk z adnotacją jego akceptacji przez użytkownika, spełnia przesłanki przewidziane cytowanymi powyżej regulacjami prawnymi. Kliknięcie w odpowiedni przycisk spełni bowiem znamiona wyrażenia przez użytkownika woli akceptacji regulaminu serwisu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?