Możliwość jednostronnego odbioru robót budowlanych
Pytanie:
"Zamawiający odmawia odbioru wykonanych robót remontowo-modernizacyjnych w obiekcie. Poszukuję podstaw prawnych dla dokonania jednostronnego odbioru tych prac. Jaka jest podstawa prawna do dokonania jednostronnego odbioru robót budowlanych?"
Odpowiedź prawnika: Możliwość jednostronnego odbioru robót budowlanych
Z opisu sytuacji wynika, że strony zawarły raczej umowę o dzieło niż umowę o roboty budowlane. Przedmiotem umowy o roboty bowiem nie jest jedynie wykonanie na przykład robót remontowych, lecz o wykonawstwo w ramach inwestycji budowlanej. Zgodnie z art. 643 Zamawiający obowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swym zobowiązaniem. Przepis nie wymaga, by odbiór nastąpił w sposób sformalizowany. Niezależnie od tego przepisu strony mogą w umowie sprecyzować obustronny obowiązek dokonania odbioru prac poprzez spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Przepisy nie upoważniają wykonawcy do dokonania jednostronnego odbioru.
Warto też przypomnieć w tym miejscu art. 354 kc, zgodnie z dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje - także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel. Brak współdziałania wierzyciela w odbiorze dzieła może zniwelować zarzut tegoż wierzyciela na przykład o nieterminowe wykonanie zobowiązania; może mieć też znaczenie przy ustaleniu czy mamy do czynienia ze zwłoką wierzyciela w zapłacie za dzieło.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?