Najem komunalnego lokalu użytkowego
Pytanie:
"Jestem najemcą lokalu użytkowego stanowiącego własność komunalną na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony. Po upływie okresu, na jaki była ona zawarta zwróciłem się do magistratu o przedłużenie jej na kolejny okres. Czy okresy zawieranych kolejnych umów najmu sumują się i w przypadku, gdy przekroczą łącznie 3 lata - jest wymagana odpowiednia uchwała Rady Miejskiej zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit a ustawy o samorządzie gminnym?"
Odpowiedź prawnika: Najem komunalnego lokalu użytkowego
Zgodnie z powołanym w pytaniu przepisem do wyłącznej właściwości rady gminy należy m. in. podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących określania zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej.
Gmina w powyższej uchwale określa zasady znajdujące zastosowanie do wszystkich wymienionych czynności, a po podjęciu tej uchwały wójt może zawierać umowy bez zgody rady gminy.
Do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy. Przepis ten ma na celu kontrolowanie działania organu wykonawczego gminy w sprawach, które powodują definitywne lub na dłuższy czas „pozbycie się” nieruchomości gruntowej. Jeśli zawieranych jest kilka kolejnych umów dzierżawy czy najmu na czas określony, ich okresów nie sumuje się.
Przede wszystkim jednak powołany wyżej przepis nie znajduje zastosowania do przedstawionej sytuacji. Dotyczy on bowiem nabycia, zbycia i obciążenia, wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata, nieruchomości gruntowych. Dla zawarcia kolejnej umowy najmu lokalu użytkowego nie jest wiec konieczna uchwała Rady Miejskiej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?