Najem na czas określony

Pytanie:

"Spółka zamierza zawrzeć umowę najmu budynku magazynowego. Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony magazynu np. na 3 lata, ale z możliwością wcześniejszego rozwiązania w/w umowy przez Najemcę za 3 miesięcznym wypowiedzeniem w przypadku utraty znaczenia gospodarczego wynajmowanego magazynu dla Najemcy , tzn. Spółce przestanie się opłacać posiadanie stacjonarnego magazynu w danej miejscowości. Czy możliwe jest wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu zawartej na czas określony, w przypadku zaistnienia zdarzeń określonych w umowie?"

Odpowiedź prawnika: Najem na czas określony

Ogólną zasadą prawa zobowiązań jest swoboda umów. Umowa najmu została uregulowana w tytule XVII księgi III Kodeksu cywilnego. Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. W razie niezachowania tej formy poczytuje się umowę za zawartą na czas nie oznaczony.

Zgodnie z art. 673 § 3 K.c., jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie. Jeśli więc umawiający się zawrą w umowie postanowienie, że mozliwe jest rozwiązanie umowy za 3 miesięcznym wypowiedzeniem w przypadku utraty znaczenia gospodarczego wynajmowanego magazynu dla Najemcy, to takie postanowienie będzie wiążące. 

Jeżeli strony w umowie nie określiły terminu wypowiedzenia, obowiązuje termin ustawowy. W takiej sytuacji wypowiedzenie najmu w krótszym terminie od wymaganego ustawą nie powoduje nieważności wypowiedzenia, a jedynie ten skutek, że najem wygaśnie z upływem terminu ustawowego. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód.

Rozpowszechniły się w praktyce kontraktowej klauzule zastrzegające możliwość wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem umów najmu zawartych na czas oznaczony, w zakresie jednak ograniczonym do wypadków określonych w umowie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika