Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej
Pytanie:
"Kto może podpisywać deklaracje podatkowe CIT wspólnoty mieszkaniowej? Ewidencję pozaksięgową wspólnoty może prowadzić w zasadzie każdy, ale czy są przepisy określające wymagania co do osoby składającej deklaracje podatkowe? Jeśli tak, to jakie?"
Odpowiedź prawnika: Deklaracja podatkowa CIT wspólnoty mieszkaniowej
Wspólnota mieszkaniowa ma tzw. ułomną zdolność prawną i na podstawie art. 6 ustawy o własności lokali jest jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. Zgodnie z art. 31 Ordynacji podatkowej, takie jednostki są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków, a także zgłosić właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imiona, nazwiska i adresy tych osób. Imię i nazwisko takiej osoby powinno znaleźć się w miejscu deklaracji, w którym wymagany jest podpis „osoby odpowiedzialnej za obliczenie podatku” (w deklaracji CIT-2 jest to poz. 54). Nie jest to jednak podpis, lecz informacja o takiej osobie. Deklaracja powinna zaś zostać podpisana przez osobę uprawnioną do zarządzania jednostką (będą to więc zatem członkowie zarządu albo zarządca wspólnoty). W przypadku deklaracji CIT-2, osoba zarządzająca wspólnotą składa swój podpis w poz. 55 i 57; osoba ta podaje swoje dane również w poz. 53.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?