Naruszenie tajemnicy bankowej przez bank

Pytanie:

"Proszę o informacje do kogo można się zwrócić ze skargą na Bank, względnie jego pracowników w związku z podejrzeniem celowego wprowadzania w błąd przez nieujawnienie bądź zatajenie stanu kont?"

Odpowiedź prawnika: Naruszenie tajemnicy bankowej przez bank

Zgodnie z prawem bankowym działalność banków, oddziałów i przedstawicielstw banków zagranicznych, oddziałów i przedstawicielstw instytucji kredytowych podlega nadzorowi bankowemu sprawowanemu przez Komisję Nadzoru Bankowego. Celem nadzoru jest zapewnienie:

  1. bezpieczeństwa środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych,
  2. zgodności działalności banków z przepisami niniejszej ustawy, ustawy o Narodowym Banku Polskim, statutem oraz decyzją o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

Kwestie odpowiedzialności karnej w tym zakresie zostały uregulowane w art. 171 ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe. W ustępach 4 i 5 przewidziane zostały sankcje karne za dwa nowe czyny, związane z instytucją tajemnicy bankowej, uregulowaną w przepisach art. 104 i 105 (w których mowa o obowiązku zachowania tajemnicy bankowej oraz o obowiązku udzielania informacji wskazanym przez ustawę podmiotom).

W ust. 4 omawianego artykułu zagrożone karą zostało podawanie nieprawdziwych lub zatajanie prawdziwych danych przez podmioty zobowiązane ustawą do podawania informacji o banku i klientach banku. Zagrożenie grzywną i karą pozbawienia wolności do lat 3 stanowi surową sankcję karną, zwłaszcza w sytuacji, gdy wielorakie wyjątki od zasady tajemnicy bankowej - jako obowiązku profesjonalnej dyskrecji - budzą stale w bankach (i nie tylko w bankach) wątpliwości i obawy przed nadmiernym zakresem odstępstw od tej zasady oraz możliwymi tego konsekwencjami. Nie tylko więc sankcje karne wydają się zbyt surowe, ale też sama kryminalizacja omawianych zachowań. Wydaje się, że wystarczające byłyby tu sankcje typu dyscyplinarnego, a co najwyżej grzywna.

W ust. 5 zagrożone zostało karą grzywny do 1 mln złotych (a więc wyższą) i karą pozbawienia wolności do lat 3 ujawnianie lub wykorzystywanie informacji stanowiących tajemnicę bankową niezgodnie z upoważnieniem określonym w ustawie przez wszystkich zobowiązanych do zachowania tajemnicy bankowej.

Poza odpowiedzialnością karną nie jest też wykluczona odpowiedzialność cywilnoprawna za powstałą szkodę w skutek takiego działania banku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • On11111 2016-06-22 10:37:02

    czy jezeli pracownik banku zna mnie i udziela mi informacji na temat mojego rachunku(operacje, saldo)bez uprzedniego legitymowania mnie dowodem osobistym albo paszportem to jest to złamanie tajemnicy bankowej czy tylko procedury bankowej czy tez wszystko na raz

  • POSZKODOWANA 2016-03-18 15:04:56

    Kasjerka w Oddziale Kasy Stefczyka w Tczewie podala informacje osobie nie zwiazanej prawnie ,ktora wplacala na moje konto okreslona kwote ,ze posiadam zadluzenia w tej kasie i jakiego typu.Jest to bezprawie ,ktore jej kierowniczak probuje ratowac ,ale ta sprawe zglosze doprokuratury poniewaz nie zamierzam tolerowac takiego zachowania i rozpowszechniania informacji o moich dlugach jakie mamw parabanku.

  • Leszek Stoncel 2015-01-29 22:15:10

    Wiram.Czytam na temat zachowania tajemnicy bankowej bo właśnie w dniu dzisiejszym jeden z pracowników banku, nie związany w żaden sposób ze mną prawnie ale dawny znajomy widząc wpływ dużej kwoty na moje konto od kontrahenta przesłał z własnej inicjatywy informację do komornika wiedząc od mojej byłej żony o zaległych alimentach. Do tego na mieście rozpowszechnił informację o moich operacjach finansowych na koncie i moich klientach. Kilkadziesiąt tysięcy zostalo zablokowane na koncie. Do tego kasjerka współdziałając z tym pracownikiem zataiła przede mną wpływ tej kwoty na moje konto kiedy rano odwiedziłem bank. W tym czasie komornik już wypisywał zajęcie...Dyrektor oddziału Idea Banku zbagatelizował moją ustną skargę twierdząc , że to niemożliwe i że to teoria spiskowa. Zamierzam sprawę zglosić na prokuraturę. Uważam, że w moim przypadku zostało naruszone prawo z Art.104, ust.1 Prawo bankowe.

  • bozka 2012-09-16 13:12:43

    Podejrzewam ze bank podal moj nr karty firmie. Platnosc za usluge z ktorej nie korzystalam od dawna byla pobierana z karty debetowej. Nie skutkowalo dzwonienie do firmy i proszenie o zaprzestanie pobierania moich pieniedzy. Nie moglam nic zrobic. Bylam w banku ale powiedziano mi ze oni tez nic nie zrobia bo platnosc jest z karty. Wiec zmienilam karte wierzac to ze wszystko bedzie w porzadku. Co sie okazalo ze jedna platnosc zniknela a druga jest pobierana w dalszym ciagu z nowej karty. Jak to wytlumaczyc?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika