Wypowiedzenie umowy dostawy
Pytanie:
"W umowie dostawy przewidziana jest możliwość jej wypowiedzenia przez każdą ze stron z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec kwartału kalendarzowego, w drodze pisemnego oświadczenia złożonego drugiej stronie. W przypadku wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron wysyłki towaru zostają wstrzymane a zapłata za dotychczas dostarczony towar winna nastąpić zgodnie z terminami wymagalności podanymi w wystawionych przez dostawcę fakturach. Istnieje także prawo do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym w przypadku naruszenia konkretnych postanowień umowy. Dostawca złożył wypowiedzenie warunków umowy w części dotyczącej załącznika do umowy zawierającego wykaz zabezpieczenia umowy oświadczając, że wypowiada umowę z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia ze skutkiem rozwiązującym na dzień 31 grudnia 2006 r. w części określonej ww. załącznikiem, a po upływie okresu wypowiedzenia tj. od 1 stycznia 2007 r. obowiązywać będzie tylko część zabezpieczeń lub nowo ustanowionego w formie gwarancji bankowej albo ubezpieczeniowej. Czy takie wypowiedzenie warunków umowy jest dopuszczalne według powyższej umowy nie przewidującej możliwości wypowiedzenia warunków umowy skoro umowa nakazuje wszelkie uzupełnienia i zmiany do umowy dokonywać w formie pisemnej w postaci aneksu a załączniki wymienione w jej treści stanowią jej integralną część? "
Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy dostawy
Niestety odnieść się jedynie możemy do przedstawionego stanu faktycznego. Jak z niego wynika może wypowiedzieć umowę dostawy każda ze stron w formie pisemnej z zachowaniem określonych terminów. Wypowiedzenie odnosi się do całej umowy dostawy. Takie wnioskowanie można odnieść z przedstawionego stanu faktycznego. Postępowanie drugiej strony w takim przypadku można potraktować albo jako wypowiedzenie całej umowy (co raczej jest nadinterpretacją) albo jako propozycją zmiany umowy dostawy w proponowanym zakresie. W każdym razie nie można dokonać tzw. wypowiedzenia zmieniającego jednostronnie co do części umowy. Byłaby to nadmierna i nieprzewidziana w umowie ingerencja w zaakceptowaną umowę. Tylko na drodze porozumienia - aneksu zmiana jest dopuszczalna - przy założeniu, że został zawarty w formie pisemnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?