Nieprowadzenie księgi akcyjnej
Pytanie:
"Prezes zarządu spółki akcyjnej działającej od 1998 r. zwołał w ZWZA, podczas wlanego zgromadzenia okazało się, że prezes zarządu nie prowadzi księgi akcyjnej. Nie wiedział o takim obowiązku. Na żądanie jednego z akcjonariuszy, aby przy sprawdzeniu prawidłowego zwołania okazano księgę akcyjną członek zarządu odpowiedział, że nie dysponuje ją w tej chwili. Faktycznie nie prowadził jej. Czy można w takim momencie wnioskować o ukaranie zarządu oraz odroczenie wlanego zgromadzenia?"
Odpowiedź prawnika: Nieprowadzenie księgi akcyjnej
Zarząd obowiązany jest prowadzić księgę akcji imiennych i świadectw tymczasowych (księga akcyjna), do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) oraz siedzibę i adres akcjonariusza albo adres do doręczeń, wysokość dokonanych wpłat, a także, na wniosek osoby uprawnionej, wpis o przeniesieniu akcji na inną osobę wraz z datą wpisu. Na żądanie nabywcy akcji albo zastawnika lub użytkownika zarząd dokonuje wpisu o przeniesieniu akcji lub ustanowieniu na niej ograniczonego prawa rzeczowego. Zastawnik i użytkownik mogą żądać również ujawnienia, że przysługuje im prawo wykonywania prawa głosu z obciążonej akcji. W przypadku nabycia akcji lub praw zastawniczych na akcji w drodze sukcesji generalnej zarząd dokonuje wpisu w księdze akcyjnej na wniosek osoby uprawnionej. Każdy akcjonariusz może przeglądać księgę akcyjną i żądać odpisu za zwrotem kosztów jego sporządzenia. Zgodnie z art. 343 kodeksu spółek handlowych wobec spółki uważa się za akcjonariusza tylko tę osobę, która jest wpisana do księgi akcyjnej, lub posiadacza akcji na okaziciela, z uwzględnieniem przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Odpowiednio uregulowanie to należy stosować do zastawnika lub użytkownika akcji. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego, że uprawnienie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu przysługuje akcjonariuszowi z akcji imiennych wpisanemu do księgi akcyjnej oraz posiadaczowi akcji na okaziciela. Członek zarządu odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem (nieprowadzenie księgi akcyjnej) lub postanowieniami statutu spółki, chyba że nie ponosi winy. Posiadacze akcji imiennych są akcjonariuszami tylko jeśli są wpisani do księgi akcyjnej. Inaczej nie mogą brać udziału w WZA. Art. 594 kodeksu spółek handlowych przewiduje odpowiedzialność członka zarządu (prezesa) za nieprowadzenie księgi akcyjnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?