Nierzetelny pełnomocnik

Pytanie:

"Wniosłam sprawę o rozwód korzystając z pomocy adwokata. Z góry zapłaciłam sporą sumę za pozytywne rozpatrzenie mojego rozwodu. Wyznaczono termin rozprawy pojednawczej i rozprawa odbyła się. Po otrzymaniu wezwania pojawiłam się zgodnie z datą i godziną, jednak nie zastałam mojej pani adwokat, mimo że doręczono jej wezwanie a ona je przyjęła. Przed pierwszą sprawą próbowałam skontaktować się z nią w celu ustalenia szczegółów, jednak do dzisiejszego dnia nie mam z nią kontaktu. czy wobec powyższego mogę złożyć zażalenie? Czy mogę ubiegać się o zwrot kosztów, jakie wpłaciłam nieuczciwej pani adwokat za sprawę?"

Odpowiedź prawnika: Nierzetelny pełnomocnik

Postępowanie adwokata w niniejszej sprawie może nosić znamiona naruszenia etyki zawodowej samorządu adwokackiego. Każdy pełnomocnik, a z całą pewnością profesjonalista, winien reprezentować swego mocodawcę z najwyższą starannością wymaganą dla stosunków tego rodzaju. Wydaje się, iż unikanie kontaktu z klientem jest naruszeniem tego wymogu.

Trudno o konkretną odpowiedź wobec braku wiedzy na temat ustaleń, jakie zawarliście Państwo w zleceniu (np. na temat obowiązku stawiennictwa pełnomocnika w posiedzeniach sądowych, częstotliwości wzajemnych kontaktów czy nawet zakresu obowiązków zleconych pełnomocnikowi przez mocodawcę). Trudno orzec, czy brak stawiennictwa pełnomocnika na rozprawie można zakwalifikować do naruszenia przez adwokata etyki zawodowej i podstawowych obowiązków związanych z wykonywaniem tego zawodu. Z całą pewnością należy jednak uznać, iż służy Pani uprawnienie do złożenia skargi na nierzetelnego w Pani ocenie pełnomocnika do okręgowej rady adwokackiej właściwej dla Pani miejsca zamieszkania oraz miejsca wykonywania zawodu przez adwokata. W treści pisma powinna Pani umieścić wszelkie okoliczności wskazujące na naruszenie obowiązków zawodowych przez pełnomocnika.

Gdy chodzi zaś o możliwość zwrotu wynagrodzenia wypłaconego adwokatowi, kwestię tę należałoby oceniać w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia (jako że łączący Państwa stosunek prawny nosi znamiona umowy zlecenia). Art. 734 par. 2 kc stanowi, iż jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się inaczej, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Nie wiadomo, z jaką wysokością wynagrodzenia mamy tu do czynienia (możliwe, iż adwokat zażądał stawki wynikającej z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stawek minimalnych za czynności adwokatów; wówczas powołany przepis nie znajdzie zastosowania), lecz wydaje się, iż w tym przypadku - skoro jak Pani wskazuje wynagrodzenia było wysokie - adwokat winien otrzymać wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.

Rzecz jasna w każdej chwili może Pani wypowiedzieć zlecenie. Wówczas jednak adwokat uprawniony jest do zachowania części wynagrodzenia odpowiadającej jego dotychczasowym czynnościom (art. 746 par. 1 kc). Wydaje się, iż pozostałą część nierzetelny pełnomocnik winien Pani zwrócić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • NcZ505 2012-03-12 11:32:19

    Zostalem pobity przez straznika miejskiego lezalem w szpitalu ponad tydzien totez prokuratura wziela sie za to. Wzielem adwokata ktory twierzdil ze sprawa jest z gory wygrana tymczasem sprawa zostala umozona z braku dowodow wzial 3000pln a napisal tylko zazalenie do prokuratury i do dnia dziesiejszego nie bylo zadnej rozprawy...czy moge odzyskac pieniaqdze od niego???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika