Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie adwokata w niniejszej sprawie może nosić znamiona naruszenia etyki zawodowej samorządu adwokackiego. Każdy pełnomocnik, a z całą pewnością profesjonalista, winien reprezentować swego mocodawcę z najwyższą starannością wymaganą dla stosunków tego rodzaju. Wydaje się, iż unikanie kontaktu z klientem jest naruszeniem tego wymogu.
Trudno o konkretną odpowiedź wobec braku wiedzy na temat ustaleń, jakie zawarliście Państwo w zleceniu (np. na temat obowiązku stawiennictwa pełnomocnika w posiedzeniach sądowych, częstotliwości wzajemnych kontaktów czy nawet zakresu obowiązków zleconych pełnomocnikowi przez mocodawcę). Trudno orzec, czy brak stawiennictwa pełnomocnika na rozprawie można zakwalifikować do naruszenia przez adwokata etyki zawodowej i podstawowych obowiązków związanych z wykonywaniem tego zawodu. Z całą pewnością należy jednak uznać, iż służy Pani uprawnienie do złożenia skargi na nierzetelnego w Pani ocenie pełnomocnika do okręgowej rady adwokackiej właściwej dla Pani miejsca zamieszkania oraz miejsca wykonywania zawodu przez adwokata. W treści pisma powinna Pani umieścić wszelkie okoliczności wskazujące na naruszenie obowiązków zawodowych przez pełnomocnika.
Gdy chodzi zaś o możliwość zwrotu wynagrodzenia wypłaconego adwokatowi, kwestię tę należałoby oceniać w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego o umowie zlecenia (jako że łączący Państwa stosunek prawny nosi znamiona umowy zlecenia). Art. 734 par. 2 kc stanowi, iż jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się inaczej, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy. Nie wiadomo, z jaką wysokością wynagrodzenia mamy tu do czynienia (możliwe, iż adwokat zażądał stawki wynikającej z Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia stawek minimalnych za czynności adwokatów; wówczas powołany przepis nie znajdzie zastosowania), lecz wydaje się, iż w tym przypadku - skoro jak Pani wskazuje wynagrodzenia było wysokie - adwokat winien otrzymać wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.
Rzecz jasna w każdej chwili może Pani wypowiedzieć zlecenie. Wówczas jednak adwokat uprawniony jest do zachowania części wynagrodzenia odpowiadającej jego dotychczasowym czynnościom (art. 746 par. 1 kc). Wydaje się, iż pozostałą część nierzetelny pełnomocnik winien Pani zwrócić.