Obciążenie nieruchomości
Pytanie:
"Obciążenie nieruchomości dożywociem obniża jej wartość. Trudniej jest taką nieruchomość sprzedać lub zlicytować. Czy dłużnik będąc właścicielem nieruchomości obciążonej hipoteką na rzecz wierzyciela może dodatkowo obciążyć ją prawem dożywocia i skutecznie utrudnić ewentualne zaspokojenie?"
Odpowiedź prawnika: Obciążenie nieruchomości
Właściciel może – zgodnie ze swoimi uprawnieniami wynikającymi z art. 140 k.c. – rozporządzać rzeczą- czy to w ramach umowy sprzedaży, czy to właśnie zawierając umowę o dożywocie. Może też dowolnie ją obciążać, m. in. poprzez ustanowienie hipoteki. Jedynym ograniczeniem w wykonywaniu jego praw właścicielskich są ustawy oraz zasady współżycia społecznego.
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece nie ogranicza właściciela w rozporządzaniu nieruchomością. Sprzedaż nieruchomości obciążonej hipoteką jest dopuszczalna, podobnie więc dopuszczalne jest zawarcie umowy o dożywocie, jednak należy pamiętać, że zmiana właściciela nie powoduje wygaśnięcia hipoteki.
Niemniej, faktycznie aby zaspokoić się z nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę, najpewniej konieczna będzie jej sprzedaż. W takim wypadku okoliczność, że nieruchomość jest obciążona prawem dożywocia, może wpłynąć na zainteresowanie nabywców.
Prosimy także o zapoznanie się z naszą informacją odnośnie wpływu sprzedaży egzekucyjnej na wygaśnięcie obciążeń na nieruchomości:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?