Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia

Pytanie:

"Kurier dostarcza przesyłkę. Przesyłkę (zapakowaną) odbiera teściowa. Po moim powrocie (z delegacji) po 6 dniach od odbioru przesyłki stwierdzam, że jest ona uszkodzona. Uszkodzenie nie zostało spowodowane po odbiorze przesyłki. Co z reklamacją z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca (wysyłkowa sprzedaż towaru, np. przez serwis aukcyjny) nie przyjmuje jej powołując się na obowiązek sprawdzenia towaru (zapis znajduje się w warunkach zakupu towaru) przy odbiorze przesyłki w obecności kuriera? Czy taki zapis jest prawnie skuteczny? Jeżeli taki zapis jednak nie został zawarty przez sprzedawcę?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia

W przedstawionej sprawie istotnym jest przede wszystkim czy towar zakupiony był od przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą. W przypadku relacji przedsiębiorca - konsument, konsument jest w lepszej sytuacji. Zobowiązanie go bowiem do sprawdzenia przesyłki nie ma znaczenia dla jego uprawnień z tytułu rękojmi i w tym sensie jest bezskuteczne - uprawnienia z tytułu niezgodności towaru w umową nie mogą być bowiem ograniczone. Tego rodzaju zapis w regulaminie będzie klauzulą niedozwoloną i naraża sklep na odpowiedzialność z tego tytułu.

W przypadku sprzedaży towaru przez nie-przedsiÄ™biorcÄ™, lub gdy obie strony umowy sÄ… przedsiÄ™biorcami, kupujÄ…cy nie jest uznawany za konsumenta. W zwiÄ…zku z tym zastosowanie znajda ogólne przepisy o sprzedaży i rÄ™kojmi oraz stosowne postanowienia umowne. W takim przypadku zasadniczo wiÄ™c zapis uzależniajÄ…cy roszczenia z rÄ™kojmi od sprawdzenia towaru bÄ™dzie dopuszczalny i skuteczny.

Istotna jest również kwestia miejsca speÅ‚nienia Å›wiadczenia, momentu przejÅ›cia ryzyka utraty i zniszczenia rzeczy na kupujÄ…cego.

Zgodnie z art. 548 kc korzyÅ›ci i ciężary zwiÄ…zane z rzeczÄ… oraz niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzÄ… na kupujÄ…cego z chwilÄ… wydania rzeczy sprzedanej. Jeżeli strony zastrzegÅ‚y innÄ… chwilÄ™ przejÅ›cia korzyÅ›ci i ciężarów, poczytuje siÄ™ w razie wÄ…tpliwoÅ›ci, że niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupujÄ…cego z tÄ… samÄ… chwilÄ….

Co wiÄ™cej zgodnie z art. 544 kc, jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesÅ‚ana przez sprzedawcÄ™ kupujÄ…cemu bÄ™dÄ…cemu konsumentem, niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupujÄ…cego z chwilÄ… jej wydania kupujÄ…cemu. Za wydanie rzeczy uważa siÄ™ jej powierzenie przez sprzedawcÄ™ przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miaÅ‚ wpÅ‚ywu na wybór przewoźnika przez kupujÄ…cego. Postanowienia mniej korzystne dla kupujÄ…cego sÄ… nieważne.

W opisywanym przypadku zapis nakazujący zbadanie przesyłki może mieć, zależnie od dokładnej treści, ten skutek, że kupujący będzie odpowiedzialny za szkodę wynikłą z niedokonania obowiązku. Może mieć też ten skutek, że wyłączy roszczenia z rękojmi (to jednak naszym zdaniem powinno być w miarę wyraźnie zastrzeżone).

ObowiÄ…zek sprawdzenia przesyÅ‚ki wynika bowiem z art. 545 § 2 kc:

W razie przesÅ‚ania rzeczy sprzedanej na miejsce przeznaczenia za poÅ›rednictwem przewoźnika, kupujÄ…cy obowiÄ…zany jest zbadać przesyÅ‚kÄ™ w czasie i w sposób przyjÄ™ty przy przesyÅ‚kach tego rodzaju; jeżeli stwierdziÅ‚, że w czasie przewozu nastÄ…piÅ‚ ubytek lub uszkodzenie rzeczy, obowiÄ…zany jest dokonać wszelkich czynnoÅ›ci niezbÄ™dnych do ustalenia odpowiedzialnoÅ›ci przewoźnika.

- a skutkiem jego niedopeÅ‚nienia jest odpowiedzialność odszkodowawcza kupujÄ…cego (tak komentarz do art. 545 kc Cz. Å»uÅ‚awskiej w: Dmowski StanisÅ‚aw, Sychowicz Marek, CiepÅ‚a Helena, KoÅ‚akowski Krzysztof, WiÅ›niewski Tadeusz, Å»uÅ‚awska CzesÅ‚awa, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard, Najnowsze wydanie:  Komentarz do kodeksu cywilnego. KsiÄ™ga trzecia. ZobowiÄ…zania. Tom II, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VIII).

Niestety nie sposób nie zauważyć, że powyższe przepisy trudne sÄ… do zastosowania wobec praktyki firmy kurierskiej opisywanej w pytaniu Dostarczenie przesyÅ‚ki przez kuriera

W przypadku zakupu przez konsumenta przepisy wprowadzjaÄ… jednak domniemanie (art 556(1)kc), z którego wynika, iż jeżeli wada fizyczna zostaÅ‚a stwierdzona przed upÅ‚ywem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa siÄ™, że wada lub jej przyczyna istniaÅ‚a w chwili przejÅ›cia niebezpieczeÅ„stwa na kupujÄ…cego. W praktyce wiÄ™c, aby uwolnić siÄ™ od odpowiedzialnoÅ›ci, sprzedawca - przedsiÄ™biorca musiaÅ‚by udowodnić, że wada powstaÅ‚a już po wydaniu rzeczy (np. klient uszkodziÅ‚ rzecz) i nie wynikaÅ‚a z przyczyny tkwiÄ…cej w rzeczy jeszcze przed jej wydaniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika