Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia
Pytanie:
"Kurier dostarcza przesyłkę. Przesyłkę (zapakowaną) odbiera teściowa. Po moim powrocie (z delegacji) po 6 dniach od odbioru przesyłki stwierdzam, że jest ona uszkodzona. Uszkodzenie nie zostało spowodowane po odbiorze przesyłki. Co z reklamacją z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca (wysyłkowa sprzedaż towaru, np. przez serwis aukcyjny) nie przyjmuje jej powołując się na obowiązek sprawdzenia towaru (zapis znajduje się w warunkach zakupu towaru) przy odbiorze przesyłki w obecności kuriera? Czy taki zapis jest prawnie skuteczny? Jeżeli taki zapis jednak nie został zawarty przez sprzedawcę?"
Odpowiedź prawnika: Obowiązek sprawdzenia przesyłki a rękojmia
W przedstawionej sprawie istotnym jest przede wszystkim czy towar zakupiony był od przedsiębiorcy zajmującego się sprzedażą. W przypadku relacji przedsiębiorca - konsument, konsument jest w lepszej sytuacji. Zobowiązanie go bowiem do sprawdzenia przesyłki nie ma znaczenia dla jego uprawnień z tytułu rękojmi i w tym sensie jest bezskuteczne - uprawnienia z tytułu niezgodności towaru w umową nie mogą być bowiem ograniczone. Tego rodzaju zapis w regulaminie będzie klauzulą niedozwoloną i naraża sklep na odpowiedzialność z tego tytułu.
W przypadku sprzedaży towaru przez nie-przedsiÄ™biorcÄ™, lub gdy obie strony umowy sÄ… przedsiÄ™biorcami, kupujÄ…cy nie jest uznawany za konsumenta. W zwiÄ…zku z tym zastosowanie znajda ogólne przepisy o sprzedaży i rÄ™kojmi oraz stosowne postanowienia umowne. W takim przypadku zasadniczo wiÄ™c zapis uzależniajÄ…cy roszczenia z rÄ™kojmi od sprawdzenia towaru bÄ™dzie dopuszczalny i skuteczny.
Istotna jest również kwestia miejsca speÅ‚nienia Å›wiadczenia, momentu przejÅ›cia ryzyka utraty i zniszczenia rzeczy na kupujÄ…cego.
Zgodnie z art. 548 kc korzyÅ›ci i ciężary zwiÄ…zane z rzeczÄ… oraz niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzÄ… na kupujÄ…cego z chwilÄ… wydania rzeczy sprzedanej. Jeżeli strony zastrzegÅ‚y innÄ… chwilÄ™ przejÅ›cia korzyÅ›ci i ciężarów, poczytuje siÄ™ w razie wÄ…tpliwoÅ›ci, że niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupujÄ…cego z tÄ… samÄ… chwilÄ….
Co wiÄ™cej zgodnie z art. 544 kc, jeżeli rzecz sprzedana ma zostać przesÅ‚ana przez sprzedawcÄ™ kupujÄ…cemu bÄ™dÄ…cemu konsumentem, niebezpieczeÅ„stwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupujÄ…cego z chwilÄ… jej wydania kupujÄ…cemu. Za wydanie rzeczy uważa siÄ™ jej powierzenie przez sprzedawcÄ™ przewoźnikowi, jeżeli sprzedawca nie miaÅ‚ wpÅ‚ywu na wybór przewoźnika przez kupujÄ…cego. Postanowienia mniej korzystne dla kupujÄ…cego sÄ… nieważne.
W opisywanym przypadku zapis nakazujący zbadanie przesyłki może mieć, zależnie od dokładnej treści, ten skutek, że kupujący będzie odpowiedzialny za szkodę wynikłą z niedokonania obowiązku. Może mieć też ten skutek, że wyłączy roszczenia z rękojmi (to jednak naszym zdaniem powinno być w miarę wyraźnie zastrzeżone).
ObowiÄ…zek sprawdzenia przesyÅ‚ki wynika bowiem z art. 545 § 2 kc:
W razie przesÅ‚ania rzeczy sprzedanej na miejsce przeznaczenia za poÅ›rednictwem przewoźnika, kupujÄ…cy obowiÄ…zany jest zbadać przesyÅ‚kÄ™ w czasie i w sposób przyjÄ™ty przy przesyÅ‚kach tego rodzaju; jeżeli stwierdziÅ‚, że w czasie przewozu nastÄ…piÅ‚ ubytek lub uszkodzenie rzeczy, obowiÄ…zany jest dokonać wszelkich czynnoÅ›ci niezbÄ™dnych do ustalenia odpowiedzialnoÅ›ci przewoźnika.
- a skutkiem jego niedopełnienia jest odpowiedzialność odszkodowawcza kupującego (tak komentarz do art. 545 kc Cz. Żuławskiej w: Dmowski Stanisław, Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kołakowski Krzysztof, Wiśniewski Tadeusz, Żuławska Czesława, Gudowski Jacek, Bieniek Gerard, Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga trzecia. Zobowiązania. Tom II, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VIII).
Niestety nie sposób nie zauważyć, że powyższe przepisy trudne sÄ… do zastosowania wobec praktyki firmy kurierskiej opisywanej w pytaniu Dostarczenie przesyÅ‚ki przez kuriera
W przypadku zakupu przez konsumenta przepisy wprowadzjaÄ… jednak domniemanie (art 556(1)kc), z którego wynika, iż jeżeli wada fizyczna zostaÅ‚a stwierdzona przed upÅ‚ywem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa siÄ™, że wada lub jej przyczyna istniaÅ‚a w chwili przejÅ›cia niebezpieczeÅ„stwa na kupujÄ…cego. W praktyce wiÄ™c, aby uwolnić siÄ™ od odpowiedzialnoÅ›ci, sprzedawca - przedsiÄ™biorca musiaÅ‚by udowodnić, że wada powstaÅ‚a już po wydaniu rzeczy (np. klient uszkodziÅ‚ rzecz) i nie wynikaÅ‚a z przyczyny tkwiÄ…cej w rzeczy jeszcze przed jej wydaniem.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?