Obowiązek szczepienia psów

Pytanie:

"Czy niedopełnienie obowiązku szczepienia psa stanowi wykroczenie? Jakie kary może stosować Gminna Straż Miejska w sytuacji kiedy nie jest dopełniany obowiązek szczepienia psów?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek szczepienia psów

Obowiązek szczepienia psów wynika z ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z art. 56 tej ustawy, psy powyżej 3 miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie.

Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.  W sprawach o te czyny stosuje się przepisy kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anita 2011-10-04 19:26:06

    Mieszkam na wiosce, do mojej córki przyszła koleżanka,którą lekko skaleczył zębami nasz 14-letni pies który notorycznie spuszcza się z łańcucha tnz wyciąga łeb z obroży siłą.Pies był na terenie naszej posesji,ogrodzonej dookoła i nie mieliśmy pojęcia ,że znów gania wolno.Dziewczynka nic się nie przyznała,że pies zrobił jaj zębami dziurkę,dopiero w domu mamie się przyznała.Zrobiono jej zastrzyk z surowicy,i poinformowano,że pies powinien być 10 dni na obserwacji u weterynarza,że powinniśmy dostać 3 zaświadczenia od weterynarza,i ,że to zaświadczenie rodzice winni pokazać pediatrze.Pies jest duży i nie ma możliwości dotarcia z nim do weterynarza,to typowy kundel podwórkowy.Co mamy zrobić w tej sytuacji,czy rzeczywiście to nasza wina i w naszej gestii leży zajmować się tym wszystkim skoro pies był szczepiony?Pies był na swoim terenie i zewnętrznego zagrożenia nie stwarzał.Czy rzeczywiście należy psa obserwować i co zrobić jeśli nie mamy takich możliwości.dziękuję.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika