Obowiązki i prawa wynikające z umowy sprzedaży

Pytanie:

"Została podpisana umowa sprzedaży mieszkania, w której kupujący zobowiązali się zapłacić część ceny sprzedaży w terminie do końca października pozostałą zaś do końca grudnia. Sprzedający zaś w terminie do końca grudnia zobowiązali się wydać mieszkanie. Kupujący spóźnili się z zapłatą pierwszej części ceny o 7 dni. W związku z tym sprzedający nie mogli dotrzymać innych swoich zobowiązań i nie są w stanie wydać mieszkania w umówionym terminie. Proponują więc, aby wydać mieszkanie później (po 31 grudnia), jednakże reszta ceny ma zostać zapłacona do 31 grudnia. Kupujący owszem wyrażą zgodę na późniejsze wydanie mieszkania, ale również brakującą kwotę chcą zapłacić w dniu wydania mieszkania. Jakie uprawnienia przysługują Sprzedającym w związku z tym, że później otrzymali oni pierwszą część ceny? Czy zobowiązania dotyczące wydania mieszkania i zapłaty reszty ceny są zobowiązaniami wzajemnymi? Czy kupujący mogą wstrzymać się z wykonaniem swojego zobowiązania skoro wiedzą już że sprzedający nie dopełni swojego w terminie? Czy sprzedający może określić jako zadośćuczynienie za spóźnioną zapłatę późniejszy termin wydania mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązki i prawa wynikające z umowy sprzedaży

Zawarta przez Państwo umowa jest bez wątpienia umową wzajemną. Umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej.

Sprzedający, jeśli się Państwo porozumiecie w tym zakresie może w zamian za opóźnienie w spełnieniu świadczenia (części) domagać się przesunięcia terminu wydania mieszkania kupującemu. Oczywiście wymaga to porozumienia pomiędzy stronami. Jeśli takiego porozumienia nie ma, to sprzedający, jeśli nie odstąpił od umowy  może zażądać odsetek za opóźnienie w spełnieniu części świadczenia. Skoro świadczenie częściowe zostało przyjęte, to oprócz odsetek za opóźnienie sprzedający może również żądać dalszego wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.

Zasadą jest, że świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych (świadczenia wzajemne) powinny być spełnione jednocześnie, chyba że z umowy, z ustawy albo z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia. Jeżeli świadczenia wzajemne powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego. Jeżeli jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej, a spełnienie świadczenia przez drugą stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika