Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zawarta przez Państwo umowa jest bez wątpienia umową wzajemną. Umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej.
Sprzedający, jeśli się Państwo porozumiecie w tym zakresie może w zamian za opóźnienie w spełnieniu świadczenia (części) domagać się przesunięcia terminu wydania mieszkania kupującemu. Oczywiście wymaga to porozumienia pomiędzy stronami. Jeśli takiego porozumienia nie ma, to sprzedający, jeśli nie odstąpił od umowy może zażądać odsetek za opóźnienie w spełnieniu części świadczenia. Skoro świadczenie częściowe zostało przyjęte, to oprócz odsetek za opóźnienie sprzedający może również żądać dalszego wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Zasadą jest, że świadczenia będące przedmiotem zobowiązań z umów wzajemnych (świadczenia wzajemne) powinny być spełnione jednocześnie, chyba że z umowy, z ustawy albo z orzeczenia sądu lub decyzji innego właściwego organu wynika, iż jedna ze stron obowiązana jest do wcześniejszego świadczenia. Jeżeli świadczenia wzajemne powinny być spełnione jednocześnie, każda ze stron może powstrzymać się ze spełnieniem świadczenia, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego. Jeżeli jedna ze stron obowiązana jest spełnić świadczenie wzajemne wcześniej, a spełnienie świadczenia przez drugą stronę jest wątpliwe ze względu na jej stan majątkowy, strona zobowiązana do wcześniejszego świadczenia może powstrzymać się z jego spełnieniem, dopóki druga strona nie zaofiaruje świadczenia wzajemnego lub nie da zabezpieczenia.