Obowiązki informacyjne organu administracji

Pytanie:

"Postanowieniem z czerwca 2006 r. PINB wyznaczył opłatę legalizacyjną w wysokości 150.000 zł, którą po mojej skardze, WINB obniżył do kwoty 15.000 zł, tę kwotę zapłaciłem. W tym czasie na stronie http://www.nsa.gov.pl/ w komunikacie bieżącym nr 26/05 z dnia 28 września 2005 r. Biura Orzecznictwa NSA zawarta była informacja, że skład orzekający Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przedstawił Trybunałowi Konstytucyjnemu następujące pytanie prawne dotyczące zgodności stosowania przepisów art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 718) i art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 93, poz. 888). To pytanie prawne odnosiło się do sytuacji bezpośrednio związanej z ww. postanowieniem o opłacie legalizacyjnej i zostało rozstrzygnięte wyrokiem TK z 18.10.2006 r. Czy na podstawie art. 9 KPA Inspektoraty Nadzoru Budowlanego były zobowiązane do poinformowania w postanowieniu określającym opłatę legalizacyjną o pytaniu prawnym zgłoszonym do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązki informacyjne organu administracji

Zgodne z art. 9 kpa organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek. Obowiązek ten doprecyzowują przepisy szczególne, co nie oznacza, że w ich braku organ nie ma obowiązku informowania strony. Zasada z art. 9 kpa jest bowiem zasadą znajdującą bezpośrednie zastosowanie w postępowaniu administracyjnym.

Należy zauważyć, że obowiązek informacyjny organu nie może być rozumiany jako udzielanie pomocy prawnej (tak wyrok NSA z 1 października 1999 r., III SA 7458/98, wyrok NSA z 20 lipca 1999 r., I SA 2176/98, wyrok NSA z 27 sierpnia 1997 r., III SA 66/96).

W przepisie tym chodzi w nim o poinformowanie strony o jej podstawowych obowiązkach i prawach, co ma na celu wyrównanie jej sytuacji względem organu i innych stron postępowania, a jednocześnie jest wyrazem idei, iż organ ma działać na rzecz strony, a nie przeciw niej.

Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji wskazanej w pytaniu, to stwierdzić można, iż obowiązek informacyjny  w zakresie okoliczności prawnych odnosi się do informowania o obowiązujących przepisach prawa.

Wyrok TK z dnia 18 października 2006 r., sygn. akt P 27/05, wszedł w życie 25.10.2006 r. (w dniu jego ogłoszenia) i od tej daty organy miały bezsprzeczny obowiązek stosowania się do niego. W chwili, o której mowa w pytaniu mieliśmy dopiero do czynienia z pytaniem prawnym. Naszym zdaniem organ nie miał obowiązku poinformowania strony o fakcie skierowania zapytania prawnego do NSA. Stanowiłoby to już raczej pomoc prawną, poradę prawną, dla strony.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika