Ochrona bezpaństwowca w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Osoba nie posiadająca żadnego obywatelstwa - apatryda (zrzekła się obywatelstwa polskiego i nie otrzymała niemieckiego, stale zamieszkała na terenie Niemiec (od 20 lat), występuje z oskarżeniem prywatnym o czyn z art. 212 paragraf 1 k.k. przeciwko obywatelowi Polski. Czy na mocy prawa międzynarodowego i polskiego jest dopuszczalne powództwo prywatnoskargowe apatrydy, to jest o czyn z art 212 par1 k.k.? "
Odpowiedź prawnika: Ochrona bezpaństwowca w postępowaniu karnym
Ochrona dobrego imienia i czci jest jednym z fundamentalnych praw człowieka a prawo do dochodzenia ochrony tego prawa przed sądami powszechnymi jest zagwarantowane bez względu na fakt posiadania obywatelstwa. Jest to standard wynikający m.in. z wiążących Polskę w tym zakresie umów międzynarodowych tj. Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych czy Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Jeśli zatem na szkodę osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego zostało popełnione przestępstwo i zachodzą przesłanki do objęcia tego czynu polską ustawą karną oraz kognicją polskich sądów to nie ma podstaw do odmówienia takiej osobie ochrony.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?