Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z kodeksem cywilnym dobra osobiste czÅ‚owieka, jak w szczególnoÅ›ci zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostajÄ… pod ochronÄ… prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.
W zadanym pytaniu najistotniejsze znaczenie bÄ™dzie miaÅ‚ koniec powyższego zdania. Oznacza on, iż poza ochronÄ… wynikajÄ…cÄ… z kodeksu cywilnego, dobra osobiste podlegajÄ… ochronie na podstawie również i innych przepisów, w tym karnych.
Jest to w szczególnoÅ›ci przepis art. 216 § 1 k.k., zgodnie z którym kto znieważa innÄ… osobÄ™ w jej obecnoÅ›ci albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarÅ‚a, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolnoÅ›ci.
ReasumujÄ…c, możliwe jest, by równoczeÅ›nie dochodzić swoich praw na drodze cywilnej i karnej. Niemniej jednak jest prawdopodobne, że sÄ…d cywilny zawiesi postÄ™powanie do czasu zakoÅ„czenia procesu karnego. WiÄ™cej informacji o ochronie dóbr osobistych zawiera artykuÅ‚ Ochrona dóbr osobistych