Oddanie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej
Pytanie:
"Czy w sytuacji, gdy państwowy zakład budżetowy jest uprawniony na podstawie ustawy do zawierania umów bezpłatnego użyczenia dóbr, które "posiada" innym firmom, może w takiej umowie wpisać klauzulę zezwalającą firmie, która ma bezpłatnie użyczone biuro, aby podnajmowała to biuro jeszcze innej firmie?"
Odpowiedź prawnika: Oddanie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej
Z przedstawionego pytania wynika, iż ustawa regulująca działalność zakładu budżetowego zezwalając na zawieranie umów użyczenia dóbr nie zawęża jednocześnie kręgu podmiotów, którym te dobra mogą być użyczane.
Istotą umowy użyczenia jest zobowiązanie się użyczającego do zezwolenia biorącemu na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Umowa użyczenia może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony.
Oddanie przedmiotu umowy przez biorącego osobie trzeciej jest możliwe wyłącznie za zgodą użyczającego. Oddanie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej może polegać nie tylko na dalszym użyczeniu, ale też na przykład na jego najmie.
Treść oświadczenia wyrażającego zgodę na oddanie rzeczy osobie trzeciej może jednak ograniczyć ten zakres. Forma zgody jest dowolna, jeśli jednak umowę użyczenia zawarto na piśmie, to również wyrażenie zgody powinno być stwierdzone pismem.
Jeżeli ustawa regulująca działalność zakładu budżetowego przewiduje, że jedyną forma dysponowania dobrem może być użyczenie, to nie jest dopuszczalne wyrażenie zgody przez użyczającego na wynajęcie przedmiotu użyczenia osobie trzeciej. Należy w takiej sytuacji uznać, że zgoda może dotyczyć wyłącznie dalszego użyczenia rzeczy osobie trzeciej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?