Oddelegowanie pracownika do innej pracy
Pytanie:
"Który artykuł kodeksu pracy mówi o tym, że mogę na maksimum trzy miesiące oddelegować pracownika do innej pracy bez zmiany innych istotnych warunków umowy o pracę?"
Odpowiedź prawnika: Oddelegowanie pracownika do innej pracy
Zgodnie z artykułem 42 § 4 kodeksu pracy, jeżeli pracodawca powierza pracownikowi inną pracę niż ta określona w umowie na nie więcej niż trzy miesiące w ciągu roku kalendarzowego, nie jest potrzebne dokonanie wypowiedzenia zmieniającego. Przepis przewiduje wymóg spełnienia jednocześnie dwóch warunków: takie oddelegowanie musi być uzasadnione potrzebami zakładu oraz pracownik zachowuje prawo do tego samego wynagrodzenia i praca musi być zgodna z jego kwalifikacjami. Za kwalifikacje uważa się przy tym nie tylko wyuczony zawód, ale także właściwości psychofizyczne i możliwość wykonywania nowych obowiązków ze względu na zdrowie psychiczne. Niewykonanie obowiązków powierzonych w razie przeniesienia służbowego jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych i jako takie może być podstawą zwolnienia dyscyplinarnego. Pracownik może jednak zawsze kwestionować przed sądem pracy istnienie uzasadnionych potrzeb oddelegowania po stronie zakładu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?