Odłączenie prądu najemcy

Pytanie:

"Wynajmujemy firmie hale przemysłową, rachunki za media otrzymujemy my, następnie re fakturujemy na firmę x, firma x nie płaci nam tych faktur. Czy możemy odłączyć zasilanie(główny wyłącznik znajduje się w naszym posiadaniu) bez powiadomienia, jeżeli nie to w jaki sposób mamy poinformować o tym dłużnika, czy musimy zachować jakieś terminy?"

Odpowiedź prawnika: Odłączenie prądu najemcy

 

Jeżeli strony umowy umówiły sie, że opłaty za media wchodzą w skład czynszu wynajmujący nie może odłączyć zasilania. Tym bardziej nie można tego zrobić jeżeli umówiono się dopiero w trakcie trwania najmu, że najemca powinien opłacać rachunki za media jako opłatę niezależną od czynszu. Obowiązkiem najemcy jest opłacanie czynszu w terminie umówionym, a wynajmującego utrzymanie rzeczy w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymanie jej w takim stanie przez czas trwania najmu. Wynajmującemu służy prawo wypowiedzenia najmu ze skutkiem natychmiastowym w razie pozostawania przez najemcę w zwłoce z zapłatą czynszu przez dwa pełne okresy płatności. Tak też powinien postąpić właściciel. Po wypowiedzeniu w formie pisemnej dokonanej przez właściciela najemca powinien wydać mu rzecz. W razie odmowy przysługuje powództwo windykacyjne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika