Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Decyzje o zastosowaniu przywilejów, takich jak: rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu płatności podatku czy umorzenie w całości lub części podatku z odsetkami za zwłokę, należą do sfery uznania administracyjnego. Organy podatkowe mogą więc, ale nie muszą uwzględnić wniosek, nawet gdyby były spełnione wszystkie warunki ku temu.
Wniesienie odwołania od decyzji organu podatkowego nie wstrzymuje w zasadzie jej wykonania. Decyzja organu podatkowego I instancji jest więc wykonalna i obowiązek wypływający z tej decyzji jest wymagalny. Podatnik może jednak starać się o wstrzymanie jej wykonania. Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji może być złożony nawet przed wniesieniem odwołania. Wstrzymanie wykonania decyzji nie ma wpływu na naliczanie odsetek za zwłokę.
Jednym słowem, pomimo zaskarżenia decyzji, rata powinna być wpłacona, a zatem organ może domagać się jej zapłaty.
Natomiast opłata 5 zł jest uiszczana od podania w sprawie administracyjnej. Opłacie skarbowej podlegają bowiem w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej żądania, wnioski, odwołania, zażalenia i załączniki do podań. Strona w opisywanej sprawie złożyła dwa podania, a zatem zostały pobrane dwie opłaty. Jednakże strona, która udokumentowałaby ubóstwo przed organem mającym rozpatrzeć pytanie, zgodnie z art. 2. ust. 1 pkt. 6 ustawy o opłacie skarbowej, nie musiałaby płacić takiej opłaty.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Czy można nie płacić podatku? Czyli o jakie ulgi możemy się ubiegać w urzędzie skarbowym, gdy nie mamy pieniędzy na zapłatę podatku?