Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Niniejsza informacja zakłada, że opisywanej stanem faktycznym umowy nie chce zawrzeć osoba, która złożyła ofertę (oferent).
Złożenie oferty powoduje, że oferent jest nią zasadniczo związany.
Zgodnie z postanowieniami Kodeksu cywilnego oferta, zawierająca termin do którego wiąże, przestaje być skuteczną po jego upływie.
Natomiast jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.
Pomimo to w stosunkach między przedsiębiorcami oferta może być odwołana przed zawarciem umowy, jeżeli oświadczenie o odwołaniu zostało złożone drugiej stronie przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty. Jednakże nawet wtedy oferty nie można odwołać, jeżeli wynika to z jej treści lub określono w niej termin przyjęcia.
Jeżeli nie zachodzą wyżej wymienione okoliczności, umożliwiające odwołanie oferty, to osoba poszkodowana (oblat - ten który chciał przyjąć ofertę) może na drodze sądowej domagać się albo złożenia przez oferenta oznaczonego oświadczenia woli (w tym przypadku prawomocne orzeczenie sądu zastąpi omawiane oświadczenie) albo odszkodowania z tytułu poniesionej szkody.