Odpowiedzialność członka zarządu fundacji

Pytanie:

"Osoba fizyczna jest członkiem zarządu fundacji. Fundacja ma dwóch członków zarządu którzy działają łącznie. Czy członek zarządu fundacji może odpowiadać własnym majątkiem za długi fundacji? Jeśli tak, to czy w takim wypadku członkowie zarządu fundacji odpowiadają solidarnie za zobowiązania?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność członka zarządu fundacji

Fundacja posiada osobowość prawną. Jako taka, odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem, a osoby zasiadające w jej organach nie ponoszą odpowiedzialności za jej zobowiązania. Prawo o fundacjach nie zawiera odpowiednika  art. 299 k.s.h., który wprowadza posiłkową odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. Statut fundacji może zawierać pewne postanowienia dotyczące obowiązków członków zarządu związanych z zobowiązaniami fundacji, jednak mają one charakter jedynie wewnętrzny, a zatem skuteczny tylko w stosunkach między tymi osobami, a fundacją.

Nie można wykluczyć, że członkowie zarządu fundacji mogą być odpowiedzialni za jej zobowiązania z innego tytułu. Przykładowo można tu wskazać poręczenie, kumulatywne przystąpienie do długu (polega na tym, że pewna osoba dotychczas nie ponosząca odpowiedzialności za zobowiązanie przyjmuję tę odpowiedzialność jako dłużnik solidarny) lub inne formy zabezpieczenia wierzytelności.Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • discover99 2016-06-10 00:29:27

    z tego wynika że członkowie zarządu fundacji mogą robić przekręty, zaciągać zobowiązania i mają wszystko gdzieś bo nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania fundacji


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika